Magas a vízállás, megnyitják a zsilipet

Várhatóan a jövő hét közepén újra meg kell nyitni a Sió-zsilipet a Balaton magas vízállása miatt, és lesz bőven víz ahhoz is, hogy májusban a felújított hajózsilip főpróbájaként leengedjék a Balatonból a Dunába a vízügy használaton kívüli, értékesített tankhajóját és lakóhajóját – tájékoztatta Pécseli Péter, a Balatoni Vízügyi Kirendeltség vezetője szerdán az MTI-t.

MNO
2011. 04. 06. 13:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Balaton átlagos vízszintje szerdán 115 centiméter volt, ez 5 centiméterrel meghaladja az üzemeltetési szabályzat szerinti maximumot. A cél általában az, hogy a nyári meleg, csapadékszegényebb időszakra elég vizet tartalékoljanak a Balatonban úgy, hogy a magas vízállás ne veszélyeztesse a partvédő műveket és a part menti településrészeket. A zsilip újbóli megnyitására várhatóan azért lesz szükség, mert a vízszint már a megengedett maximum fölött van, és a vízmennyiséget tovább növelő, csapadékosabb időszak várható.

A zsilip nyitásakor kisebb intenzitású (másodpercenként 20 köbméter), szinten tartó vízleeresztésre lehet számítani, amit azonnal felfüggesztenek a 110 centiméteres szabályozási maximum elérésekor – mondta a szakember. Pécseli Péter beszámolt arról is, hogy jelenleg zajlik a hajózsilip hidraulikus rendszerének felújítása, s az várhatóan május közepére készül el.

A tervek szerint a szerkezet főpróbájaként átzsilipelik és leengedik a Dunára a balatoni vízügyi kirendeltség által már nem használt, eladott két uszályhajót. Ehhez egy pár napig tartó, másodpercenként 20 köbméteres intenzitású vízleeresztésre lesz szükség. Míg tavaly 17 hajó, főként vitorlás esetében kértek engedélyt arra, hogy az a Sión közlekedhessen a Balaton és a Duna irányába, addig az idén egyelőre csak ez a két nagy hajó vár a hajózsilip beüzemelésére.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.