A Magyar Nemzet előző napi számában írt arról, hogy a Honvédelmi Minisztérium (HM) egyik hivatala az előző ciklusban olyan riasztórendszer leszállításáért és beszerzéséért fizetett ki csaknem ötvenmillió forintot, amelyet végül – belső ellenőrzés során – egy budapesti raktárban találtak meg (mint ismert, a Magyar Nemzet számolt be először az esetről – a szerk.). A társaságnak riasztóberendezéseket kellett beszereznie a Brüsszelben, Monsban és Glonsban fenntartott HM-kezelésű úgynevezett NATO-lakásokba, de az eszközöket végül ki sem szállították Belgiumba. A munkák teljesítését azonban igazolták a HM Protokoll- és Nemzetközi Rendezvényszervező Irodájának vezetői – számolt be a lap.
A HM EI Zrt. mostani vezetése által áprilisban lezárt belső vizsgálat szerint a riasztóberendezéseket a HM Protokoll- és Nemzetközi Rendezvényszervező Igazgatóság rendelte meg 2005-ben. A technikai eszközöket a Body Guard Hungary Kft.-nek kellett leszállítania. A cégnyilvántartás szerint a társaságnak egyébként tagja a Centrum Parkoló Szolgáltató Kft. is, 45 százalékos üzletrésszel.
A dokumentum szerint a HM EI Zrt.-nél a vizsgálat során nem találtak semmilyen szerződést ezzel kapcsolatban. A megrendelés után az első számlák – az iratok tanúsága szerint – 2005 decemberében érkeztek meg a HM vagyonkezelő igazgatóságához csaknem 28 millió forintról, és mintegy 30 millió forint értékben tovább is számlázták azokat. A teljesítést a HM EI Zrt. korábbi vezetése igazolta, de még hónapokkal az előtt, hogy az eszközök megérkeztek volna az országba, tehát ez az igazolás nem volt valós – hangsúlyozták a dokumentumban. Az eszközökről szóló számlák között volt olyan is, amely igazolás nélkül került a pénzügyi rendszerbe, ráadásul, amikor 2006 decemberében a riasztóberendezések végül a Soroksári úti raktárba kerültek, nem vételezték be azokat.
A dokumentum tanúsága szerint született egy olyan igazolás is, amely szerint a belgiumi lakásokba darabonként mintegy 600 ezer forint értékben beszerelték a riasztókat, holott ez nem történt meg. A riasztókhoz tartozó szoftver egyébként nem is működött. Egy tanú elmondása szerint azt megpróbálták beüzemelni, de nem sikerült, ezért visszaszállították a Body Guard Kft.-hez, ám erről nem készült átadás-átvételi szerződés. A berendezés azóta sem került vissza a raktárba.
A vizsgálatról szóló jelentés fiktívnek minősítette az eszközök beszereléséről szóló 6,3 millió forintos, illetve a szoftver feltöltéséről szóló 2 millió forintos számlát. „A fizikai teljesítés hiánya miatt” összesen 48 millió forintnyi kár érte a HM Protokoll- és Nemzetközi Rendezvényszervező Igazgatóságát, amiért egyértelműen a szervezet akkori vezetését teszik felelőssé. A belső jelentés javaslatot tett arra, hogy a HM tegyen próbát a teljes összeg, és a Body Guard Kft.-től a szoftver visszaszerzésére. A Magyar Nemzet csütörtökön azt írta, úgy tudja, hogy a szaktárca kártérítési perre készül és feljelentést tesz hűtlen kezelés gyanújával.
(MTI/MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.