Sorsdöntő napok: „véget ért a kollektív felejtés korszaka”

Ha megvalósul az itt élő népek kölcsönös tisztelete, akkor Közép-Európa a jövő régiója lehet – mondta el Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter a „Horvátország története” című könyv pénteki bemutatóján. A magyarországi horvát nagykövet szerint nagyon sokat tettünk azért, hogy szomszédunk minél jobban megismerje az Európai Uniót, míg Glatz Ferenc szerint sorsdöntő napokat élnek a horvátok.

Kovács András
2011. 05. 27. 18:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Személyesen is kötődöm a most megjelent műhöz, részben apai ágon – kezdte előadását Navracsics. A miniszterelnök-helyettes rámutatott arra, hogy 70 évet váratott magára ennek a könyvnek a megírása, mivel ennyi ideje nem jelent meg tudományos igényű monográfiai a horvátokról. A kollektív felejtés korszaka véget ért, egyre jobban kezdjük fölfedezni a környező népek történetét – tette hozzá.

Navracsics szerint az igazi határokat valójában a különféle nyelvek jelölik ki és azoknak a kölcsönös ismerete. „Ez az a munka, amivel igazából közelebb kerülhet egymáshoz a két nép”. 800 évig éltünk együtt és csupán 90-et külön, arról sem tudunk sokat, hogyan is látjuk valójában egymást – mondta a miniszter. Közép-Európa a jövő régiója, főleg akkor, ha megvalósul az itt élő népek közös tisztelete – vélte a politikus. Navracsics szerint a két nemzet kiemelkedő kapcsolattal bír egymás iránt és az ilyen munkák csak erősítik, hogy egymás barátai legyünk.

A magyarok a legjobb barátaink

Csak kölcsönös félelem nélkül haladhatunk egymás felé – hangsúlyozta Ivan Bandic, Horvátország hazánkba delegált nagykövete. A diplomata úgy látja, sokan elfelejtették, hogy a két nép 800 évig élt együtt. „Nincsenek jobb barátaink a magyaroknál, amelyet rengeteg dolog igazol vissza.” Magyarország sokkal közelebb hozta az Európai Uniót a horvátoknak, mint más nemzet – tette hozzá. Bandic szerint ez a könyv egy újabb kocka a régió gazdagodásának a falában.

Horvátország számára sorsdöntőek a mostani hetek, mivel most dőlhet el az ország csatlakozása az EU-hoz – mondta Glatz Ferenc, az MTA volt elnöke. A történész szerint beteljesedhetett a 8. század óta lévő irányzat a horvát történelemben, miszerint a cél a teljes nyugati integráció. A könyv arra hívja föl a figyelmet, hogy a horvát és a magyar nép érdekközösségben van – tette hozzá. Glatz rámutatott arra is, hogy az új Kárpát-medencei politika alapja lehet, hogy odafigyelünk a körülöttünk élő népekre.

Azzal a szándékkal írtam meg a művet, hogy a magyaroknak minél jobban bemutassam a horvátok történetét – nyilatkozta Sokcsevits Dénes, a könyv írója. 1918 után leereszkedett egy vasfüggöny a Dráva vonalán, amely mostanra kezd egyre inkább eltűnni. „A könyv hozzájárulhat ahhoz, hogy a két nép minél jobban megismerje egymást.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.