A V4 (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország) és Japán külügyminiszterei 2007 óta kétévente folytatnak megbeszélést az ASEM-találkozók alkalmával. Noha a rendezvény a visegrádi csoport jelenlegi szlovák elnökségi programjának része, a mostani V4–japán külügyminiszteri találkozó a soros magyar uniós elnökség és a gödöllői ASEM-tanácskozás miatt jöhetett létre Budapesten, az együttműködés elindulása óta első alkalommal valamely V4-országban – tudatta a Külügyminisztérium sajtófőosztálya.
Mint írták, a találkozó legfőbb célja az volt, hogy áttekintsék és értékeljék az együttműködés elmúlt kétéves tevékenységét. Megállapították, hogy a magas szintű politikai párbeszéd mellett sok szakértői találkozót, workshopot is tartottak, mindenekelőtt az energiahatékonyság és -biztonság, az éghajlatváltozás, a környezetvédelem, a pénzügyi és gazdasági világválság kezelése, az innováció, a turizmus, illetve a kis- és közepes vállalkozások támogatásának témájában.
A tájékoztatás szerint a külügyminiszterek megvitatták a V4 és Japán energiabiztonsági és válságkezelési együttműködésének kilátásait, valamint az EU–Japán csúcs eredményeit.
A miniszterelnök akkor távozik, amikor jónak látja
Kan Naoto japán miniszterelnök a saját maga által választott időpontban távozik posztjáról – mondta Macumoto Takeaki japán külügyminiszter hétfőn Gödöllőn. A tokiói diplomácia vezetője az EU–Ázsia találkozó (ASEM) előtt újságíróknak elmondta: Kan Naoto kormányfő azt követően köszön le tisztségéről, hogy „bizonyos lépéseket” megtett a márciusi földrengés utáni újjáépítési munkálatokban. A miniszterelnök „saját maga határoz majd a távozás időpontjáról” – mondta a külügyminiszter. Hozzátette: a japán diplomáciában Kan Naoto lemondásától függetlenül megmarad a folyamatosság.
Kan Noto miniszterelnök ellen a törvényhozásban három ellenzéki frakció bizalmatlansági indítványt nyújtott be. A szavazást június 2-án tartották. A parlament alsóháza elutasította az indítványt. Kan ezt megelőzően közölte, hajlandó lemondani, ha biztos alapokra helyezte a márciusi hármas katasztrófa – a földrengés, a cunami és a nukleáris baleset – utáni újjáépítést.
(MTI)