Elterjesztenék a többször felhasználható termékeket

Tárgysorozatba vette és általános vitára alkalmasnak találta az Országgyűlés fenntartható fejlődési bizottsága hétfőn a környezetvédelmi termékdíjról szóló törvényjavaslatot.

MNO
2011. 06. 06. 10:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sebestyén László (Fidesz) előterjesztő az ülésen hangsúlyozta: a javaslat célja az iparág tevékenységének teljes megújítása, a többször felhasználható termékek szélesebb körű elterjedésének előmozdítása, valamint a hulladékhasznosítás mértékének jelentős megnövelése, összhangban az Európai Unió elvárásaival.

A képviselő kifejtette: a jelenlegi, koordinátorok által irányított rendszer hiányosságai miatt vált szükségessé a termékdíjrendszer megújítása. A legfőbb problémát Sebestyén László szerint az okozza, hogy az állam az iparágon belül jelenleg kontroll nélkül engedi érvényesülni a piaci versenyt. Ennek következményeként a magyarországi hulladékgazdálkodásban nincs semmiféle ésszerű gátja a koordinátorok tevékenységének, ami korlátlan árversenyhez vezetett, ez pedig tulajdonképpen elvonja a forrásokat a feladatok megoldásától, és veszélyezteti az EU által előírt teljesítést. Ezért van szükség az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ), valamint a termékdíjbizottság létrehozására – emelte ki a képviselő.

Sebestyén László szerint a várhatóan 2012-től működő új termékdíjrendszerben – a gyűjtés, kezelés, szállítás hasznosítás területén – 2-3000 új munkahely jöhet létre, főként az alacsony képzettségű vagy képzettséggel egyáltalán nem rendelkező emberek számára. Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium környezet- és természetvédelemért, valamint a vízügyekért felelős államtitkára a bizottság ülésén hangsúlyozta, erősíteni kell az állami szerepvállalást, mivel az elmúlt időszakban a magánkoordinálók csak töredékét gyűjtötték be azoknak a mennyiségeknek, amelyeket be kellett volna gyűjteniük. A kisebb cégek által fizetett átalányból 23 milliárd forint folyik be várhatóan a költségvetésbe, 26 milliárd pedig termékdíjból folyik be – ez hulladékgazdálkodási célokat szolgál –, a licencdíjat eltörlik.

Szeptemberben jön a szeméttörvény

Az államtitkár jelezte: szeptemberben nyújtják be a hulladékgazdálkodási törvényt, amely 2012. január elsején léphet hatályba. Farkas Hilda, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezető igazgató-helyettese szerint a jelenlegi javaslat nem termékdíjat, hanem termékadót vezet be. Aggályosnak tartják, hogy az adó jelleg miatt a gyártói felelősség elve gyakorlatilag megszűnik, még akkor is, ha a javaslat egyéni teljesítésre is ad lehetőséget – hangsúlyozta.

Az OHÜ felállításával kapcsolatban kifogásolta, hogy ugyanazokat a teljesítményeket jelöli ki az ügynökség számára az előterjesztés, mint amekkora teljesítést ma is elér a hulladékgazdálkodás, és nem garantált, hogy az uniós előírásokat az anyagárami minimumokra vonatkozóan teljesíteni tudja Magyarország. Hozzáfűzte, az OHÜ egyéves pályázási rendszere teljesen leállítja az innovációt. Az ellenzéki képviselők egyöntetűen kifogásolták, hogy a törvényjavaslatot egyéni képviselői indítványként terjesztették be, és hiányolták az egyeztetéseket a témában.

Illés Zoltán hangsúlyozta, hogy az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatallal folyamatosan egyeztettek a termékdíjról, és ezek a tárgyalások a módosító indítványok benyújtása után is folytatódnak. Bödecs Barna (Jobbik) kiemelte, „erősen bevallási és pénzügyi szemléletű” a törvényjavaslat, az egyéni bevallási határidők pedig nem életszerűek. A Jobbik kifogásolja az egyéni teljesítés „szankcionális rendszerét” is, mert úgy véli: elriasztja azokat az egyéni teljesítéstől, akik szeretnének maguk is tenni. Teret kellene adni a gyártói felelősségvállalásnak is – fűzte hozzá Bödecs Barna.

KDNP: Szűkíteni kellene a kört

Oláh Lajos (MSZP) több kérdést is feltett a törvényjavaslattal kapcsolatban, így tudni szerette volna, hogy mekkora az átállás költsége, mi történik a meglévő szerződésekkel, mire szeretné a kormány felhasználni a befolyó többletforrásokat, milyen pályázatokat írnak ki, valamint a kötelezetti kör kibővítése hány vállalkozót érint.

Nagy Andor (KDNP) úgy vélekedett: szükség lehet arra, hogy módosító indítványokkal szűkítsék a termékdíjfizetésre kötelezettek körét. Kiemelte: a jelenlegi javaslattal a termékdíjrendszerben részben megvalósul az a cél, hogy „azt a pénzt, amit valójában adó formájában beszedünk, azt forgassuk vissza környezetvédelemre”.

Jávor Benedek (LMP) kifogásolta, hogy a termékdíjtörvényt a később elfogadandó hulladékgazdálkodási törvény pontos tartalmának ismerete nélkül alkották meg. Hangsúlyozta: a javaslat – ellentétben az uniós trendekkel – gyakorlatilag felszámolja a gyártói felelősség elvét, ez pedig „felveti az uniós direktívákkal való ütközés lehetőségét”. A képviselő szerint az OHÜ tevékenységének szabályozása is kidolgozatlan, és azt sem tudni, hogyan fog együttműködni a gyártókkal.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.