Kattintson a nagyobb képért!
Schmitt elismerésének oka, hogy a kormányfő munkájával is elégedettek a válaszadók: az érvényesen válaszolók 52 százaléka nyilatkozott támogatóan. Nem csoda, hogy „most vasárnap” is kétharmados, azaz alkotmányozó többséget szereznének a kormánypártok. A Nézőpont Intézet kutatásában arra is rákérdezett, ugyanarra a pártra szavaznának-e a válaszadók, mint 2010-ben. Érdekes adat, hogy még a Fidesz szimpatizánsai között is van 10 százalék, aki új szimpatizáns, de nem meglepő módon a legtöbben az azóta virtuálisan megizmosodott LMP környékén találhatók. A mostani LMP-támogatók harmada (32 százaléka) bevallása szerint tavaly áprilisban még máshova ikszelt.
Kattintson a nagyobb képért!
Nagy a kínai „szövetség” támogatottsága
Mindenki érezhette, hogy Ven Csia-pao kínai miniszterelnök látogatása több volt egy véletlen vagy rutinszerű állami vizitnél. Az államadósság finanszírozásától, a fejlesztési hiteleken és a piacnyitáson keresztül egészen a magyarországi kínai beruházásokig sok minden előtt nyitott utat a találkozó és a nyomában kötött megegyezések. Talán stratégiailag ennél is fontosabb az egyoldalú függőség oldása és – értékalapú szövetségesünkhöz, a nyugati világhoz hasonlóan – a kiváló kétoldalú kapcsolatok építése a kínaiakkal. Ennek az „új, nagy jelentőségű szövetségnek” igen magas a magyarországi támogatottsága: a megkérdezettek 62 százaléka nyilatkozott pozitívan az együttműködésről.
Mindazonáltal a szoros együttműködés nemcsak a diplomáciai szinten jelentkezik majd, hanem a hétköznapokban is. Ha valóban megvalósulnak a tervezett beruházások, várhatóan a kínai gazdaság képviselői egyre gyakrabban keresik fel hazánkat, és esetleg a meglévő kínai közösség is gyarapszik. Ezért érdeklődött a Nézőpont Intézet a hazai kisebbségekkel szembeni előítéletekről. A kutatás megmutatta, hogy tízből heten (72 százalék) el tudnának kínaiakat fogadni szomszédjuknak, ketten (23 százalék) viszont inkább nem. A legnagyobb elutasítás a cigányok és az arabok esetében érezhető: a megkérdezettek 46, illetve 35 százaléka nem szeretne szomszédjuk lenni.
Kattintson a nagyobb képért!
Gyurcsány megosztó személyiség
A nyár elején régen látott figyelem követte Gyurcsány Ferenc politikai tevékenységét, miután az MSZP elhúzódó belső háborújában aktuálisan csatát vesztett. A pártszavazás körüli indulatokat máig nem sikerült lezárni, legfeljebb a lezárás esélyét holnaputánra tolni: elvileg egy novemberi pártkongresszus foglalkozik majd az MSZP hatalmi befolyás szempontjából fontos, de kívülről érthetetlen szervezetátalakításával. Ha stratégiailag nem is tudott átfogó sikert elérni a Mesterházy-féle pártvezetés, hiszen a váratlan időpontban elrendelt pártszavazás majdnem eredményes lett, Gyurcsány lejáratásában fel tudott mutatni némi előrelépést. Az összes megkérdezett 63 százaléka mondta azt, hogy Gyurcsány Ferenc inkább árt, mint használ az MSZP-nek. Ugyanakkor az érvényesen válaszoló MSZP-szimpatizánsoknak 51 százaléka szerint Gyurcsány „inkább használ” pártjuknak.
Gyurcsány Ferenc a kémbotrány ügyében is középpontba került, hiszen mégiscsak volt bizalmasai ellen indult eljárás. A volt miniszterelnök és támogatói már többször sejtették, hogy előbb-utóbb ellene is vádat fog emelni a bíróság. Ebben az ügyben természetesen nem illetékes a közvélemény, mégis figyelemre méltó, hogy nincs többségi álláspont. Arra a kérdésre, hogy „történt-e olyan bűncselekmény az elmúlt években, amely miatt bíróság elé kellene állítani Gyurcsány Ferencet”, a megkérdezettek harmada (34 százalék) nem tudott válaszolni, harmada igennel (34 százalék), s szintén harmada (32 százalék) nemmel válaszolt. Érdekes, hogy a férfiak inkább (38 százalék), míg a nők és a felsőfokú végzettségűek kevésbé (30 százalék) állnak a felelősségre vonás pártján. A Fidesz-szimpatizánsok 52 százaléka szívesen látná Gyurcsányt bíróság előtt, 19 százaléka viszont nem tartja ezt indokoltnak. Érdekes, hogy a Jobbik szimpatizánsainak negyede (27 százalék) szintén nem akar felelősségre vonást. Alighanem ők 2006-ban még az exminiszterelnökre szavaztak.
Kattintson a nagyobb képért!
Kattintson a nagyobb képért!
(Nézőpont Intézet)