Ennek biztosítása a nyári hónapokban, a kevesebb véradó miatt sokszor komoly nehézségekbe ütközik. Az idei elhúzódó hőség miatt a véradói aktivitás csökkenése a szokásosnál is markánsabb volt, ezért Magyar Vöröskereszt kiemelten várja az elkövetkező hetekben az új véradókat, illetve azon véradókat, akik hosszú idő után most újból csatlakoznának a rendszeres véradók táborához – tette hozzá a szakember.
Az emberek megszólítása ebben a dologban központi kérdés. A Vöröskereszt igyekszik a legtöbb fórumon tájékoztatást adni, miért fontos a véradás, hogy a hazai vérbiztonságot csak a lakosság aktív részvételével lehet megteremteni. A szervezet azt szeretné, hogy a magyar társadalom tagjai motiváltak legyenek a véradás ügyében: az a személy, aki tudja, és érti, hogy rá is szükség van, valószínű, a legközelebbi véradásra már el is megy, hogy segíthessen – tette hozzá a szakmai vezető.
Arra a kérdésre, hogy a Vöröskereszt mit tehet, hogy valaki ne csak egyszer adjon vért, hanem többször is visszatérjen, Szabó Zsuzsanna elmondta, hogy a donor, aki átesik az első véradáson, és jó élménnyel távozik onnan, az esetek túlnyomó százalékában máskor is visszajön, hogy segítsen. „Igyekszünk mindent megtenni, hogy véradóinkat a legnagyobb figyelem és gondoskodás övezze minden egyes véradásuk során. Kollégáinknak fontos, hogy a véradók tudják, számunkra ők valóban különleges emberek, a cselekedni kész életmentők!” A donorokkal folytatott beszélgetések legtöbbjéből ez ki is derül, hiszen a véradók szeretnek a véradásokra visszatérni, jó érzéssel tölti el őket, hogy segíthetnek.
Sokféle akció
A Vöröskereszt rengeteg akcióval készül, készült az év során,, ilyen a rendhagyó véradásokon túl az egyik nagy nemzetközi üzletlánc segítségével az idén is meghirdetett országos véradó napok, melyek még további két időponttal várják a nyári hónapokban a véradókat. A már hagyománynak számító Országos Rendőrségi Véradó Nap február 11-én kerül megrendezésre, amely lehetőséget biztosít arra, hogy a rendőrök és a lakosság is közösen váljon a véradó mozgalom tevőleges szereplőjévé. Ezen kívül az Országos Polgárőr Véradó Nap idén első ízben kerül megrendezésre a megyei Polgárőr napok keretében. Decemberben idén immár ötödik alkalommal segít az Országos Vasutas Véradónap is az év végi vérkészletek feltöltésében.
Szabó elmondása szerint sok a pozitív visszajelzés egy-egy programmal vagy fesztivállal összekötött véradás után. Ezek a csatolt véradások és fesztiválos kiszállások (a szervezet ott volt az EFOTT-on, a Hegyalja Fesztiválon, a VOLT Fesztiválon és a Szigeten is ott lesz. Idén a VOLT-on kiemelkedően sok véradó adott vért: 500-an nyújtották segítő karjukat) más-más korcsoportot vonzhatnak , de egyaránt elmondható, hogy a véradók érzik, hogy segítő szándékukért nagyon hálás a szervezet, ezért kellemes élménnyel távoznak, és rendszeresen megígérik: „vért adni nem is olyan nagy ügy, szívesen jövök legközelebb is!”
Szükség van a cégek és a média segítségére is
Szabó Zsuzsanna a szakmai feladatokról elmondta: az Országos Vérellátó Szolgálattal megkötött együttműködési szerződés keretében folyik a véradások szervezése. A szervezet a kommunikáció tekintetében fontosnak tartja, hogy a megfelelő módon és fórumon szólítsa meg az embereket. Nagy örömet jelent számukra az is, amikor egy-egy hazai vagy világcég dönt úgy, hogy e nemes ügy felkarolásával a Magyar Vöröskereszt véradásszervezésével egy közös kampányt indít.
A sikeres kommunikáció másik alappillére az lenne, hogy a hazai média minél szélesebb körben felismerje, hogy a véradás egy olyan kiemelt ügy, ami mindannyiunk számára fontos. Külföldön a televíziós csatornák versengnek azért, hogy az éppen aktuális vöröskeresztes spotot elsőként tűzhessék műsorukra, mindezt akár térítésmentesen. „Sajnos idehaza, ez nem így van. De azért akadnak olyan médiumok, akik kiemelten fontos ügyként kezelik a véradást” – fejtette ki véleményét a szervezet kommunikációs vezetője.
A hazai véradások trendjét megvizsgálva elmondhatjuk, hogy az elmúlt évtizedben a katonaság és a nevelő és bűntető intézmények kiesésével valamivel csökkent a véradók száma. A hazai vérellátás biztonságát az elmúlt években 270-276 ezer véradó teremtette meg. A demográfiai előrejelzésekre viszont oda kell figyelni, hiszen a magyar lakosság elöregedik, emelkedik az átlagéletkor és sokan hosszabb időn keresztül szorulnak gyógyszeres kezelésekre, mindezek mellett pedig nő a terápiás célú vérkészítmények iránti igény. Mindez egyértelműen azt mutatja, hogy az évek múlásával kevesebb egészséges, véradásra alkalmas egyén szolgálja majd ki a növekvő vérigényt. Emiatt is fontos a véradói bázis szélesítése, hogy a rendszeres véradás egyre több lakos természetes rutinja közé tartozzon – legalább évente egyszer.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.