Megtisztulás: 560 ezer köbméter vörösiszapot kotortak össze

Befejeződött a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófában elöntött mezőgazdasági területek mentesítése, a folyómedrek és a halastó kotrásának kivételével minden területet megtisztítottak az ajkai térségben – közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium miniszteri megbízottja kedden Kolontáron sajtótájékoztatón.

MNO
2011. 07. 19. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabó Csaba elmondta, összesen közel 800 hektár termőterületet tisztítottak meg a vörösiszaptól. Az összegyűjtött mintegy 560 ezer köbméter szennyezőanyagot visszaszállították az ajkai timföldgyár területén kijelölt lerakóhelyre. Hozzátette: a Marcal folyó és a kolontári halastó medrének kotrása a tervek szerint nyár végére fejeződik be, innen még csaknem 130 ezer köbméternyi veszélyes anyagot kell eltávolítani. Közlése szerint a vörösiszap által okozott természeti károk helyreállítása közel 15 milliárd forintot tesz ki, amelyből a Marcal folyó kotrásának költsége 6,4 milliárd forint.

Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Közgyűlés elnöke leszögezte, hogy a katasztrófa elhárítására, és a helyreállítás-újjáépítésre az elmúlt bő kilenc hónapban fordított teljes költséget a folyamatban lévő utómunkák miatt jelenleg nem tudják pontosan meghatározni, de a becsléseik szerint 35-40 milliárd forint lesz. Hangsúlyozta, hogy pontos végösszeg, a kifizetések tételes elszámolását követően – amelyeket az Állami Számvevőszék és a Kormányzati Ellenőrzési hivatal részletesen ellenőriz –, két-három hónapon belül lesz.

Nincs szükség korlátozásra

Nincs szükség a termelés korlátozására a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófát követően helyreállított termőföldeken, a gazdák bármit termeszthetnek – mondta Szabó Csaba miniszteri megbízott a helyreállított külterületek bejárását követően kedden Kolontáron.

A Vidékfejlesztési Minisztérium külterületek mentesítésével megbízott szakembere hangsúlyozta, hogy a mérési eredmények és az elvégzett növényanalízisek szerint nincsen szükség a termelés korlátozására. Hozzátette: az ajkai térség mezőgazdasági területei az alkalmazott kezelésmódoknak köszönhetően mezőgazdasági termelésre alkalmasak, a kezelést követő második hónapra sokszorosára emelkedett a talajlakó baktériumok száma.

Szabó Csaba elmondta, az energianövények termesztése új lehetőséget jelent a gazdálkodók számára, jelenleg 30 hektáron van a térségben ilyen ültetvény.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.