Milyen veszélyeket rejt magában az uniós költségvetés?

Veszélyeket rejt magában az Európai Bizottság 2014 és 2020 közötti többéves keretköltségvetésre vonatkozó javaslata – hangsúlyozta Győri Enikő, a Külügyminisztérium európai uniós ügyekért felelős államtitkára az EU-miniszterek, illetve államtitkárok július 28-29-i informális találkozóján a lengyelországi Sopotban.

MNO
2011. 07. 29. 12:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Külügyminisztérium MTI-hez eljuttatott pénteki közleménye, amelyik tolmácsolja az államtitkár szavait is, azt írja, hogy a tagállamok képviselői első ízben cseréltek véleményt az EU 2014 és 2020 közötti többéves keretköltségvetéséről, amelynek tervezetét az Európai Bizottság 2011. június 29-én hozta nyilvánosságra. A találkozóra az EU történetében először meghívták az Európai Parlament négytagú küldöttségét, és jelen volt Janusz Lewandowski költségvetésért, illetve Maros Sefcovic intézményközi kapcsolatokért és igazgatásért felelős EU-biztos is.

A szöveg kitér rá, hogy Győri hozzászólásában arra figyelmeztetett: a lisszaboni szerződés hatálybalépésével tovább nőttek az Európai Unió feladatai, amihez megfelelő finanszírozásra van szükség. Az államtitkár leszögezte, hogy Magyarország egyetért a keretköltségvetésben megjelenő új célokkal, de óva intett attól, hogy a régi célokra szánt forrásokból finanszírozzák azokat.

Az államtitkár egyúttal rávilágított arra is, hogy a bizottsági javaslat értelmében az olyan értékes politikák szenvednének csorbát, mint a közös mezőgazdasági vagy a kohéziós politika, különös tekintettel a legkevésbé fejlett régiókra. Győri hangsúlyozta, hogy az EU külső versenyképessége elképzelhetetlen a kohézió erősítése nélkül, míg a jelenlegi agrártámogatási rendszer fenntartása az élelmiszer-biztonság szempontjából elengedhetetlen.

Az Európai Bizottság többéves keretköltségvetésről szóló javaslata 2011-es árakon összesen 1024,8 milliárd eurónyi kiadást tervez, a kétpilléres rendszert fenntartva új rendelkezéseket vezetne be a közös agrárpolitikában, jelentősen módosítaná a kohéziós politika cél- és eszközrendszerét, a többi fejezetben pedig az egyszerűsítést szem előtt tartva javítana a források felhasználásán.

A közlemény emlékeztet arra, hogy a sopoti informális találkozót megelőzően, július 27-én Győri lengyel partnerével, Mikolaj Dowgielewiczcel egyeztetett a lengyel elnökség prioritásairól és az Európai Unió aktuális kérdéseiről. A kétoldalú munkavacsorán az államtitkárok megerősítették, hogy szorosan együtt fognak működni a lengyel elnökség alatt. Érintették a többéves keretköltségvetést, a schengeni rendszer jövőjével kapcsolatos kérdéseket, a nyugat-balkáni bővítést és közös agrárpolitikát, továbbá egyeztettek a keleti partnerségi csúcs tartalmi előkészületeiről is, amelynek Lengyelország mellett Magyarország lesz a társházigazdája.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.