Az új lakásépítések első féléves adata is csak alátámasztotta, hogy az építőipari ágazat továbbra sem jött ki a gödörből és egyelőre senki sem tudja megtippelni, hogy mikor várható legalább stagnálás. Idén az első félévében 5585 új lakás épült, 35 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, a kiadott lakásépítési engedélyek száma 5877 volt, ami 36 százalékos csökkenést jelent 2010 első félévének adataihoz képest.
A kiadott új építési engedélyek alapján 3295 lakóépület és 2169 nem lakóépület építését tervezik, ez a lakóépületek esetében 10 százalékos, a nem lakóépületeknél 13 százalékos visszaesést jelent. Ezek az adatok is azt mutatják, hogy a következő félévben is további csökkenés várható és a felemelkedés még várat magára.
Hol van a gödör alja?
Sajnos még mindig okoznak meglepetést a nyilvánosságra hozott adatok, de a mélyrepülést már régóta észleljük és nem tudjuk mikor érjük el a gödör alját – mondta el az MNO-nak Borsi László, a Lakásvásár Médiacsoport elnöke. A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy állami beavatkozás nélkül nem lesz változás, mivel az egy-két befektető megjelenése egyáltalán nem hoz áttörést. „A baj ordító, ha nem lesz beavatkozás akkor az iparág le fog térdelni”.
Borsi szólt arról is, hogy továbbra is tervben van egy otthonteremtési program elindítása, de jó lenne ha ebből valami nyilvánosságra is kerülne. Ami biztosnak látszik, hogy elindul egy felújítási program, de a nagy kérdés, hogy erre mennyi pénz jut majd – tette hozzá. A szakértő kijelentette, hogy Magyarországon nem lehet lakáshiányról beszélni, így az építések alacsony száma nem lenne gond. Szerinte azért lenne szükség az építések felpörgetésére, mivel körülbelül félmillió gyakorlatilag lakhatatlannak tekinthető lakás található, amit vagy le kéne bontani, vagy felújítani.
Most a pénz hiányzik
Az új lakásépítések terén nem várható áttörés a jövőben, és várhatóan 20 ezernél kevesebb lakás fog épülni az idén, de az mindenképpen drámai lenne, ha 15 ezer alá csökkenne – hangsúlyozta Borsi. A bérlakásépítés felé kellene elindulni, de itt is a felújításokat kéne támogatni és nem újakat építeni – tette hozzá. A szakértő úgy látja, hogy a bérlakásépítési elképzelései nem találnak már süket fülekre, de most sajnos a pénz hiányzik. A bérlakásépítéssel lehetne segíteni a devizahitelesek problémáin is – zárta szavait Borsi.
A KSH még július közepén publikálta az építőipar májusi adatait, amely szerint a márciusi, illetve áprilisi 2,9 és 5,8 százalékos csökkenés után májusban az előző havinál 6,4 százalékkal volt magasabb az építőipari termelés, ami azt mutathatja, hogy az ágazat elmozdult a holtpontról, de sajnos a májusban kötött új szerződések volumene 4,1 százalékkal alacsonyabb volt az előző évinél, ezen belül az épületek építésére kötötteké 19,9 százalékkal esett vissza.
Morális válság alakult ki
Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke akkor úgy fogalmazott lapunknak, hogy nagyon sok uniós forrás nincsen fölhasználva, amin mindenképpen változtatni kellene, mivel 2013-ban véget ér a mostani költségvetési időszak. Tolnay úgy látja, egy ördögi kör alakult ki az ágazatban azzal, hogy a bankok nem finanszíroznak, a magyar cégek tőkeszegények, a kicsi piacért rendkívül nagy a verseny, nem csökkent a lánctartozások száma és morális válság van. Az ÉVOSZ vezetője szerint ha a cégek át tudják vészelni a 2012-es évet, akkor 2013-ban már jobb lehet.
Tolnay elmondta, hogy az államnak legalább azt kellene tennie, hogy a maga részéről pontosan teljesíti a kifizetéseket és megpróbálja felszámolni a csúszásokat. „Ezzel a magánszektor számára is hiteles példát mutatna.”

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.