Ezt a tömeggyilkosságot soha nem szabad elfelejteni

Soha nem szabad elfelejteni a Kamenyec-Podolszkijban történt tragédiát, amely során mintegy húszezer deportált, védtelenné, hontalanná vált zsidó embert öltek meg – mondta Latorcai Csaba nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár pénteken Budapesten, az ukrajnai területen végrehajtott tömeggyilkosság 70. évfordulóján rendezett gyászmegemlékezésen.

MNO
2011. 08. 26. 12:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Páva utcai Holokauszt Emlékközpontban tartott rendezvényen – amelyen a vészkorszak néhány túlélője is részt vett – a helyettes államtitkár rámutatott: aki a múltat elfelejti, és saját népének történetét nem tiszteli, nem érdemes arra, hogy a jövő által felkínált lehetőségekkel éljen. „Ezt a tragédiát soha nem felejthetjük, hogy okuljunk és tanuljunk, hogy megtaláljuk a helyünket a jövőben” – tette hozzá. Mint közölte, az emlékközpont „élő felkiáltójelként őrzi a holokauszt fájdalmas emlékét”. Megemlítette, hogy a kamenyec-podolszkiji tömeggyilkosság Magyarország német megszállása előtt az itteni zsidóság elleni egyik legsúlyosabb atrocitás volt.

Az 1941. július 12-i rendelet még „alkalmatlan idegenekként” említette őket, majd 1941. július–augusztusban Körösmezőnél gyűjtőtáborokba vitték, végül „marhavagonokban toloncolták ki őket a halálba” – emlékeztetett. Megfogalmazása szerint ami ott történt, az a magyarországi zsidóüldözés egyik legvéresebb, de leghomályosabb kérdése egyben. Példaként említette, hogy máig nem egyértelmű, kik és mikor hozták meg a döntést ennek a tömeggyilkosságnak a megindításáról, illetve voltak-e hasonló áttoloncolások. Felvetette azt a kérdést is, hogy „hol volt Isten és az ő ereje a holokauszt idején”, ugyanis „emberi elmével nehéz hinnünk, hogy a Teremtő azokban a napokban sem feledkezett meg az emberekről”, pedig „Isten ott volt a szenvedőkkel (…) és ott volt az igazak szívében is, akik vállalták a legnagyobb kockázatot (…) és eszközök tudtak lenni, hogy az ég szélére taszítottak számára a túlélés reményét segítsék”.

Az embermentők előtt, mint Raoul Wallenberg és Slachta Margit, fejet kell hajtani, mert ők „emberek tudtak maradni az embertelenségben” – tette hozzá.

Megkoszorúzták az emléktáblát

A rendezvény keretében Latorcai Csaba leleplezte és megkoszorúzta a kormány emléktábláját, őt követte Haraszti György, a Holokauszt Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány kuratóriumának elnöke és további civil szervezetek képviselői. A táblán egyebek mellett az áll a meggyilkoltakkal kapcsolatban, hogy „a 70. évfordulón Magyarország kormánya kegyelettel megköveti őket, részvétét fejezi ki az áldozatok és családjaik iránt”.

Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi arra hívta fel a figyelmet: akkori pécsi rabbiként beszélt olyan hittestvéreivel, akiknek sikerült Kamenyec-Podolszkijból elmenekülniük. Ők elmondták az akkori belügyminiszternek a szörnyűségeket, aki, miután megtudta a valóságot, az akciót leállította – jegyezte meg. Megemlítette, hogy tudomása szerint egyetlen egyházi személyiség volt, aki felemelte szavát a kamenyec-podolszkiji embertelenség, „a minden állampolgári jogot megcsúfoló cselekménysorozat ellen”, Slachta Margit szociális nővér. A megemlékezésen megnyitották az erre az alkalomra készült Hontalanul/Védtelenül – Deportálások 1941 nyarán című kamarakiállítást.

Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékközpont megbízott ügyvezető igazgatója a hét tablóból álló tárlat megnyitóján kiemelte: az antiszemiztizmus „a zsidóságra vetítette ki mindazt, ami elromlott, ami elveszett, ami rossz volt a magyarságra nézve”, és „az elnyomorodott tömegek haragját sikerült a zsidó emberek ellen fordítani”. Mint mondta, a zsidó emberekkel szemben korlátozó rendszabályokat vezettek be, amelyeket történelmi igazságtételnek tüntettek fel. Bekövetkezett az állampolgári jogok csorbítása, radikalizálódott a jobboldal, a nyilasmozgalom pedig „a bűnbak ostorozásában meghatározó lett”.

Ez volt az utolsó gettó

A történész szólt arról: az 1941-es körösmezei kitoloncolás és az utána következő tragédia „a magyarság nemes hagyományainak megsértésével, az emberi jogok semmibe vételével ment végbe. (…) 1944-ben a politikai intellektuális antiszemitizmus a deportálás gyötrelmes valóságához vezetett. A „végső megoldás” minden magyar zsidó honfitársunkat elért, készséges magyar közreműködéssel zavartalanul végbement, és „Budapesten állították fel Európa utolsó gettóját”. A kiállítás új szembenézés egy kor gyilkos eseménysorával, amely arra törekedett, hogy bemutassa a vészkorszak kezdeti történéseit. A tárlat céljának tekinti azt is, hogy megnevezze a tragédiáért felelős személyeket, és felkeltse az emberekben az együttérzést a meggyilkoltak iránt – tette hozzá.

Szita Szabolcs szerint a kiállítás felhívja a figyelmet a Kamenyec-Podolszkijban történtek feltárásának hiányosságaira és a megoldandó feladatokra is. Reményét fejezte ki, hogy az új dokumentumok fényében az áldozatok nevét is fel tudják majd kutatni.

A Páva utcai rendezvény előtt a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga bejáratánál is tartottak megemlékezést. Itt Botos János, a Holokauszt Emlékközpont igazgatóhelyettese beszédében arra utalt, hogy nem tudott meg sokkal többet az elmúlt húsz év alatt sem a magyar társadalom a Kamenyec-Podolszkijban történt mészárlásról, és még mindig nem tudni a meggyilkoltak nevét. Kitért arra is, hogy a kitoloncolás során az érintetteket azzal áltatták, a kárpátaljai területen új életet kezdhetnek, de nem erről volt szó, hanem az ő megsemmisítésükről. Újabb kutatások szerint egyáltalán nem biztos, hogy az 1941-es gyilkosságok kizárólag zsidó embereket érintettek – hangsúlyozta. Ezen a rendezvényen a zsinagóga falán lévő, húsz éve felavatott emléktáblát koszorúzta meg mások mellett Latorcai Csaba.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.