A legmelegebb a Bács-Kiskun megyei Csávolyon volt, ott 39,2 Celsius-fokot mértek. Ezen a napon eddig 1943-ban, Túrkevén volt a legmelegebb, ahol annak idején 36,5 Celsius-fokot mértek. A fővárosi rekord Pestszentlőrincen dőlt meg, ahol 38 fokot mértek. Budapesten ezzel több mint 120 éves rekord dőlt meg, 1890 óta nem mértek augusztus 25-én Budapesten 34,6 foknál magasabb hőmérsékletet.
Csonka Tamás meteorológus csütörtökön azt mondta: valószínűleg ez a nap vagy a pénteki lesz az év legmelegebb napja. Korábban a legmagasabb napi hőmérsékleti minimum rekordját már regisztrálták, a hajnali órákban Pécsett 23,8 fokot mértek. A tartós hőség miatt csütörtökre és péntekre az egész országra piros, legmagasabb szintű figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat.
Mint az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat közleményében írta, az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint a várható napi középhőmérséklet szombaton az egész országban, valamint vasárnap az ország jelentős részén eléri vagy meghaladja a 25 Celsius-fokot. Szombattól előreláthatóan késő délutántól, estétől kezdődően több hullámban mérséklődik, illetve végül megszűnik a hőség. Eleinte a Dunántúlon, később a középső megyékben, majd vasárnapra a keleti, délkeleti területeken is előbb 27 fok alá, majd 25 fok köré csökken a napi középhőmérséklet.
Csonka Tamás meteorológus elmondta, hogy előreláthatóan a hétvégén több hullámban érkezik némi enyhülés, de ebben még sok a bizonytalanság. Előbb szombaton a Dunántúlon északnyugatira forduló széllel érkezhet frissebb, kevésbé meleg levegő, de még ekkor is 35 fok várható, vasárnap is csak kissé mérséklődik a meleg.
Mintegy húsz százalékkal többször hívnak mentőt
Kánikulában mintegy húsz százalékkal többször hívják a mentőket, mint általában – mondta Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) szóvivője csütörtökön az MTI-nek. Mint kifejtette, ilyenkor országosan mintegy háromezer riasztásuk van, több hívást főként a nagyobb városokban kapnak. Budapesten a riasztások száma egy átlagos napon négyszáz, a kánikula miatt most mintegy ötszáz volt – emelte ki.
Mint mindig, most is azt tanácsolják, hogy mindenki igyon sok folyadékot, a déli órákban ne tartózkodjanak a szabadban, ha pedig az utcára mennek, lehetőleg szellős, világos öltözetet viseljenek. A gyerekekre, idős emberekre jobban oda kell figyelni – hangsúlyozta Győrfi Pál, hozzátéve: bár az elmúlt napokban több fiatal is elájult, elsősorban az idős szívbetegekhez riasztották őket
Győrfi Pál elmondta: a hét eleje óta tartó kánikulában rendkívüli eset a meleggel összefüggésben nem történt. Szerdán ugrott meg a riasztások száma, csütörtökön nem emelkedett tovább. Mint mondta, a helyzet akkor rosszabbodhatna, ha a kánikula tartóssá válna, még több napig tartana. A jelenlegi előrejelzések szerint viszont a hőség pénteken tetőzik, és a hétvégén kisebb enyhülés következik, így erre nem számítanak.
Felforrósodott üzletek, rosszullétek
A kánikula miatt elrendelt ellenőrzések idején is érkeztek bejelentések felforrósodott üzletekről és szellőzés nélküli, levegőtlen raktárhelyiségekről, rosszullétekről – közölte az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség csütörtökön az MTI-vel. Mint írták, ugyanakkor az ellenőrzéseknek is tulajdonítható, hogy a legtöbb munkáltató figyelmet fordít a hőségriadó idején érvényes intézkedésekre, bár tapasztalhatók mulasztások.
Az ellenőrzést kedden indították a péntek éjfélig tartó hőségriasztás idejére, a kánikulához kapcsolódó bejelentések száma megnőtt – olvasható a hatóság közleményében. Az ismertetés szerint több munkavállaló nem kapja meg az egészség szempontjából különösen fontos óránkénti pihenőt és a rendszeres folyadékpótlást, ami a jelentős közérzet- és teljesítőképesség-romlás mellett hőkimerüléshez, hőgutához, illetve eszméletvesztéshez vagy akár keringés-összeomláshoz is vezethet. Emellett a koncentrálóképesség csökkenése fokozott balesetveszélyt jelent.
Az országos munkavédelmi akcióellenőrzés alkalmával a felügyelők találkoztak olyan, több mint száz embert foglalkoztató üzemmel Vas megyében, ahol a folyadékpótlás ugyan megoldott volt, ám az előírtnál rövidebb pihenőidőt is csak egy levegőtlen, fülledt helyiségben tölthették el a munkavállalók. Ráadásul a tulajdonos a pihenőidőre járó bért is visszatartotta volna.
Idén is volt példa „félmegoldásokra”: Fejér megyében egy kistelepülés területrendezési munkáinál, ahol gondoskodtak ugyan megfelelő pihenő- és víznyerőhely kijelöléséről, ám ezeket csak hosszas gyaloglással érhették el a munkások. Bács-Kiskun megyei darukezelők pedig a magasban lévő, árnyékolás és klímaberendezés nélküli kezelőfülkéket csak az egyórás ebédszünet idejére hagyhatták el.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.