Mi áll a zavargások hátterében?

Szakértők szerint a társadalmi és jövedelmi egyenlőtlenségek növekedése, a szegregáció, a nem kezelt társadalmi feszültségek, az ellentétes értékek okozzák a londonihoz hasonló nagyvárosi zavargásokat.

MNO
2011. 08. 09. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MTI azzal kapcsolatban keresett meg egy kriminálpszichológust és egy városkutatót, hogy szombaton zavargások törtek ki Londonban. A rendbontás az észak-londoni Tottenham városrészben kezdődött egy 29 éves helyi férfi halála miatt, az áldozat lövöldözésben halt meg. Hétfőn több londoni kerületre is átterjedtek a gyújtogatással, fosztogatással kísért randalírozások, és zavargás volt Birminghamben, Liverpoolban, Nottinghamben és Bristolban is. Kedden belehalt a zavargások során elszenvedett lőtt sebesülésébe egy 26 éves férfi – közölte a rendőrség.

Végh József kriminálpszichológus az MTI-nek azt mondta: a társadalmi különbségek, a sértődöttség, az elfojtott indulatok agressziót válthatnak ki. Úgy fogalmazott: a mélyszegénység és a nagyon nagy gazdagság közötti szakadék „megélése”, a feszültséglevezetés és az igazságteremtés szándéka érzelemvezérelt cselekményekben jelenhet meg. Ez eleinte szóbeli agresszióban nyilvánul meg, majd megjelenik a tárgyak elleni erőszak, ami valójában lélekben már emberek ellen irányul. Ha ezt még gerjesztik is, akkor emberek elleni erőszakba fordulhat át.

Végh József szerint a zavargások esetén fontos, hogy az agressziónak legyen valamilyen jogos, igazságos vagy annak látszó alapja. A londoni esetben úgy tűnik, hogy ez megvan: a fiatal férfi halála. Sok esetben rémhírekkel is számolni kell, nem a valódi hír jut tovább, hanem mindenki tesz hozzá és vesz el belőle. A kriminálpszichológus szerint bizonyos csoportok hajlamosak arra, hogy a saját javukra fordítsák a hír tartalmát; akik például anarchiát akarnak, vagy azt, hogy kihasználva a közbiztonság megrendülését, fosztogathassanak.

A zavargások etnikai jellegéről Végh József azt mondta: ha egy külföldi letelepül egy idegen országban, óhatatlanul kisebbségivé válik, és kifejlődhet benne a „kisebbségi paranoiditás”. Vagyis lehet, hogy a lakosság nem fog ugyan össze a kisebbség ellen, mégis így élik meg, és saját magukat a társadalom kirekesztettjeiként határozzák meg.

Váradi Zsuzsanna, az MTA Szociológiai Intézetének városkutatással foglalkozó geográfusa az MTI-nek kifejtette: elsősorban a társadalmi csoportok lakóhelyi és jövedelmi egyenlőtlenségének növekedése és a szegregáció váltja ki ezeket a konfliktusokat.

Szerinte Magyarországon is erősödtek az egyenlőtlenségek a rendszerváltozás után, ami földrajzilag is megfigyelhető: Magyarország nyugati és keleti része között, város–vidék vonatkozásban a leginkább, de városrészek között is. A szakértő azonban nem tartja valószínűnek, hogy a brit rendbontáshoz vagy a párizsi külvárosok lázadásaihoz hasonló zavargás egy magyarországi nagyvárosban is megtörténjen. Nemcsak a városok méretei, történeti fejlődése miatt, hanem amiatt sem, mert ott tényleges, erőteljes szegregáció figyelhető meg a különböző városok és városrészek között, az övezetek jól elkülönülnek.

Mint mondta, a gazdasági válság elsőként a bevándorlókat és az alacsony státuszúakat érinti legelőször és a legérzékenyebben. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a magyarországi nagyvárosokban a bevándorlók aránya nem vethető össze a nyugat-európai nagyvárosokéval.

Váradi Zsuzsanna Magyarországon sokkal súlyosabbnak látja a város–vidék, különösen a leszakadó térségek, a vidéki társadalom elszegényedésének problémáját, mint a nagyvároson belüli konfliktusok éles kibontakozását. Az alacsony státuszú réteghez tartozók örülnek, ha munkát kapnak egy nagyvárosban és odaköltözhetnek – tette hozzá –, ezért nem valószínű, hogy randalírozásra gondolnának.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.