Minél többen éljenek ezzel a lehetőséggel

A kormány arra biztatja az érintett lakáshiteleseket, hogy minél többen éljenek az árfolyamgát lehetőségével. Szijjártó Péter elmondta, hogy helyesnek bizonyult az, amikor a kabinet az emberek érdekeit figyelembe véve, „határozottan tárgyalt” a bankszövetséggel, és lehetővé tette az árfolyamgát használatát a devizahitellel rendelkező családok számára. • 1 euró pontosan 1 svájci frankot fog érni?• Már 246 forint fölött a svájci frank • Megdőlt a rekord• Az MNB bizakodó • Hamarosan kezdődnek a bankperek •Sorra dőlnek a rekordok, a frank már 247 forint felett

MNO
2011. 08. 02. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mostani helyzet is világosan mutatja, milyen fontos, hogy augusztus 15-től minél többen éljenek az árfolyamgát lehetőségével, hiszen a kormány és a bankszövetség között létrejött megállapodás értelmében a devizahiteles családok 180 forintos árfolyamon rögzíthetik a svájcifrankalapú hiteleiket – mondta Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője a lakáshiteleseket érintően annak kapcsán, hogy kedden rekordszintre erősödött a svájci deviza a forinttal szemben.

Szijjártó közölte, az árfolyamgát révén a családok terhei kiszámíthatóak és alacsonyabbak is lesznek. Nem igaz az a kritika, hogy a gyűjtőszámlán felhalmozódó összeget kiszámíthatatlan módon fizetik majd ki – jegyezte meg, rámutatva: a szabályozás értelmében az árfolyamgát időszakának 2014 végi lejárta után a törlesztőrészlet legfeljebb 15 százalékkal lehet magasabb, mint az árfolyamgát időszakában.

A szóvivő szerint a „felfokozott nemzetközi gazdasági hangulat” is azt bizonyítja, mekkora hiba volt az előző kormányok részéről arra ösztönözni a családokat, hogy devizában adósodjanak el. Felelőtlenség volt a szocialista kormányok részéről az is, hogy az államadósság majdnem fele ma már devizában van – tette hozzá az árfolyam-ingadozás kockázataira utalva.

Rögzítette: a nemzeti ügyek kormánya időben lépett; helyesnek bizonyult az, amikor a kabinet az emberek érdekeit figyelembe véve, „határozottan tárgyalt” a bankszövetséggel, és lehetővé tette az árfolyamgát használatát a devizahitellel rendelkező családok számára. Nincs napirenden a bankszövetséggel kötött megállapodás kiszélesítése – válaszolta a szabadfelhasználású hitelesek esetleges megsegítését firtató kérdésre a miniszterelnök szóvivője. Arra, hogy van-e olyan árfolyamszint, amelynél újratárgyalhatják az árfolyamgát szintjét, Szijjártó azt mondta, nem tud ilyen szándékról.

Az LMP és az MSZP szövetsége az eladósítókat mentegeti

A miniszterelnök szóvivője szerint bebizonyosodott, hogy szövetségre lépett egymással az LMP és az MSZP, és ez a szövetség – az emberekkel szembehelyezkedve – az államadósságot, valamint az országot „bűnös módon eladósító” döntéshozókat mentegeti. Szijjártó Péter erről kedden beszélt újságírók előtt, komolytalannak nevezve egyúttal az LMP részéről azt a felvetést, amely – mint mondta – az önkormányzati vezetőket tenné felelőssé az államadósság kialakulásáért.

Nyilvánvalóan még Schiffer András LMP-s frakcióvezető sem gondolja komolyan, hogy polgármestereket, önkormányzati képviselőket kellene vagy lehetne hibáztatni hazánk bűnös mértékű eladósításáért – fogalmazott. Mint mondta, az önkormányzatok és vezetőik mozgástere behatárolt, alapvetően kormányzati döntésektől függ, és ha „az elmúlt nyolc évben a szocialista kormányok nem sodorták volna a csőd szélére az önkormányzati rendszert”, akkor ma a települések és a helyhatóságok sokkal jobb helyzetben lennének. Ráadásul – folytatta a szóvivő – a szocialista kormányok bűnös módon olyan PPP-beruházásokba kergették bele az önkormányzatokat, amelyekkel egyrészt az államadósságot növelték, másrészt települések helyzetét tették hosszú távon nehézzé azzal, hogy e beruházások profitját a magánszféra élvezi, kiadásai pedig a közszférát terhelik.

A bűnösök bűnhődjenek

Múlt csütörtökön Szijjártó Péter újságíróknak elmondta – és az illetékes albizottság azóta el is fogadta ilyen tartalmú jelentését –, kezdeményezik, hogy a parlament alkotmányügyi, valamint számvevőszéki bizottsága vizsgálja meg, a jelenlegi jogszabályi környezet lehetőséget ad-e az államadósság 2002–2010 közötti növelése miatt a jogi következmények és felelősség megállapítására. Ha nem – tette hozzá –, kérni fogják, hogy a két testület gondoskodjon arról, hogy „a jövőben ez így legyen”.

Az MSZP alelnöke aznap úgy reagált, demokratikus országokban példátlan lenne, ha az államadósság növekedése miatt bíróság elé állítanának politikusokat, az LMP pedig – amely a szocialistákkal együtt nem vett részt az albizottság munkájában – politikai és jogi nonszensznek minősítette, hogy Szijjártó Péter „börtönnel fenyegetett meg korábbi kormányfőket”. Az LMP felvetette: miért nem kezdeményezi rögtön azon fideszes önkormányzati vezetők meghallgatását, akik az elmúlt öt évben csődbe vittek vagy csődközeli helyzetbe sodortak több tucat magyar önkormányzatot.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.