Nagyobb eséllyel válhatnak a társadalom teljes jogú tagjaivá

Megalakult az Intézményi Férőhely Kiváltást Koordináló Országos Testület, vagyis az a grémium, amely a társadalomtól elkülönítetten, tömeges otthonokban lakó fogyatékkal élők emberibb elhelyezését irányítja és felügyeli a következő 30 évben – mondta csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkára.

MNO
2011. 08. 11. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyitrai Imre elmondta: Magyarországon 101 olyan bentlakásos intézmény van, amely túl nagy számú, több mint 50 fogyatékkal élő embernek ad otthont. A zömében kisebb településeken, a városok vagy akár az ország szélén lévő intézményekben mintegy 12 ezer ember él, a társadalomtól elkülönítetten.

A kormány a júliusban elfogadott nemzeti szociálpolitikai koncepció elemeként egy 30 éves stratégia keretében kívánja megvalósítani, hogy az itt élők otthonuk közelében, akár saját háztartásukban kapják meg azt a segítséget, amely lehetővé teszi számukra, hogy a társadalom teljes jogú tagjaivá váljanak. Hozzátette: 2013 végéig ezerötszáz bentlakó kerülhet jobb körülmények közé 7 milliárd forintos európai uniós forrás felhasználásával.

A helyettes államtitkár elmondta: településenként különböző lehet, hogy a leromlott állapotú intézményekben, személytelenül elhelyezett lakók életkörülményeit és társadalomba integrálását hogyan tudják megoldani, így a most készülő pályázatok csak azt szabják meg, hogy az intézményekben legfeljebb 50 ember helyezhető el. A testület – a 30 éves stratégia részeként – 2014 első félévében dolgozza ki az intézményi átalakítás hároméves cselekvési tervét.

A helyettes államtitkár elmondta azt is: a jövőben változik a fogyatékkal élők ellátásának finanszírozása is, magasabb összegű támogatás jár majd a nagyobb gondozási igényű ellátottak után. Az Intézményi Férőhely Kiváltást Koordináló Országos Testület munkájába a fogyatékkal élő emberek, az őket képviselő érdekképviseleti szervezetek, a szociális háttérintézmények, a szociális és gyógypedagógiai felsőoktatási intézmények, valamint a szolgáltatásokat fenntartók vesznek részt.

A testület elnöke Szauer Csilla, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány ügyvezető igazgatója. Szauer Csilla a tájékoztatón elmondta: céljuk az ellátottak életminőségének javítása és olyan ellátási rendszer kialakítása, amelynek segítségével a fogyatékkal élők a társadalom aktív, önrendelkező tagjaivá válhatnak.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.