Jánosiné Bene Ildikó (Fidesz) arról kérdezett, hogy a kormányzat felül akarja-e vizsgálni a területi ellátáson kívüli háziorvosi szolgálatok működési feltételeit.
Réthelyi Miklós arról beszélt, hogy a Semmelweis-terv kiemelt prioritásként kezeli az alapellátást. Hangsúlyozta, hogy a kérdésben felvetett problémát ismerik, ezért szeretnének együttműködést teremteni a területi kötelezettséggel bíró, illetve nem bíró praxisok között.
Molnár Zsolt (MSZP) azt akarta megtudni, hogy miért kell bezárni a Zöld Pardon nevű fővárosi szórakozóhelyet. Szabó Erika államtitkár azt felelte, hogy a kormánynak sem illetékessége, sem hatásköre nincs ebben a döntésben. Hangsúlyozta, hogy az ügyben a XI. kerületi önkormányzat dönt.
A palesztin államiságot támogatta a Jobbik
Gyöngyösi Márton (Jobbik) arra kérdezett rá, hogy Magyarország támogatni fogja-e a palesztin államiság elismerését, amikor az napirendre kerül az ENSZ közgyűlésén.
Németh Zsolt államtitkár rögzítette, hogy Magyarország elvi álláspontot képvisel az izraeli–palesztin megbékélés ügyében, amelyet rövid távú részérdekek nem befolyásolnak. Hangsúlyozta, hogy a palesztinok egyelőre nem nyújtottak be hivatalos kérést, és azt sem lehet tudni, hogy azzal melyik ENSZ-testülethez fordulnának.
Végül leszögezte, hogy amíg esély van az egységes EU-s álláspont kialakítására, addig egyik tagállam sem készít önálló véleményt. Azt viszont hangsúlyozta: az egységes álláspont lényege az lenne, hogy a békefolyamat újraindítását tartsák a legfontosabbnak, amelynek végcélja egy független Palesztina és egy biztonságban élő Izrael.
Sok dolog tételesen nem igaz
Spaller Endre (KDNP) arra kérdezett rá, hogy milyen azonnali következményekkel jár a munka törvénykönyvének módosítása. A képviselő annak a gondolatának is hangot adott, hogy amikor a szakszervezetek azt hangoztatják, hogy a változtatások életbe lépése után az emberek kevesebbet fognak keresni, azzal a munkaadók oldalára állnak a munkavállalók helyett.
Cséfalvay azt hangsúlyozta, hogy sok olyan kritika éri a kormányt, „amelyek tételesen nem igazak”. Kiemelte, hogy a tervezetbe bekerült a védett kor intézménye, nem változik az alap- és pótszabadságok rendszere, korlátozott lesz a munkavállaló kártérítési felelőssége, miközben számos rendelkezés segíti a gyermekvállalást és a családok védelmét. Az új munka törvénykönyve nem fogja érinteni a szakszervezetek munkahelyi szerveződésének jogát – tette hozzá.
Plüssnyulat adott át az LMP
Dorosz Dávid (LMP) egy, a „gyáva nyúl díjat” jelképező plüssnyulat akart átadni Kontrát Károly belügyi államtitkárnak. A képviselő arra hivatkozott, hogy a rendőrség megtiltotta a szakszervezetek szeptember 29-től meghirdetett, 12 helyszínre szervezett, D-Day névre keresztelt demonstrációsorozatát. Elszomorítónak nevezte, hogy ez a tiltás egy olyan kormány idején történik, amelynek tagjai 2006-ban „több hétig hakniztak a parlament előtt, majd 2007-ben a legnagyobb igyekezettel cincálták szét a kordonokat”.
Kontrát Károly leszögezte, hogy a kormány senkitől sem fél, és a demonstrációkat a rendőrség tiltotta be azzal az indokkal, hogy a közlekedés más útvonalakon nem biztosítható. A politikus azt mondta, hogy ha a rendőrség engedélyezte volna a demonstrációkat, az nem érdekvédelem lett volna, hanem „blokád”.
A képviselő viszontválaszában kijelentette, hogy a kormány fél az emberektől és azoknak a véleményétől is. „Önök úgy viselkednek, mint a gyáva nyulak” – mondta Dorosz, aki frakciója nevében át akart nyújtani egy plüssnyulat. Kontrát Károly azt felelte, miután a képviselő magával hozott egy plüssnyulat, azzal bebizonyította, hogy nem volt kíváncsi a válaszára. A nyulat a képviselő megpróbálta átadni, de azt az államtitkár nem vette át. A mellette ülő Navracsics Tibor tette meg helyette.
Összekeverték a papírokat?
Nemény András (MSZP) szintén azt említette, hogy a rendőrség a közlekedés akadályozására hivatkozva nem engedélyezte a szakszervezetek parlament elé tervezett demonstrációját. A képviselő szerint az áll a tüntetések betiltása mögött, hogy a „miniszterelnök fél”.
Navracsics Tibor azt felelte, a szocialista képviselő valószínűleg összekeverte a papírjait Dorosz Dávidéval, mert ugyanarról a témáról beszélt, mint az LMP-s képviselő. Kijelentette, hogy a kormány az elmúlt egy évben megállította Magyarország leszakadását Európától, stabilizálta a pénzügyi viszonyokat, és megteszi azokat a lépéseket, amelyek nyomán – ha Európa kikerül a válságból – Magyarországon is megindul a gazdasági növekedés.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.