Az élelemhez, vízhez való jog is ugyanolyan fontos

Az emberi és a kisebbségi jogoknak minél szélesebb körben kell érvényesülniük – mondta Németh Zsolt külügyi államtitkár az európai uniós országok nemzetközi fejlesztési feladatairól és uniós elnökségi feladatairól szóló, csütörtökön kezdődött, kétnapos konferencián.

MNO
2011. 09. 15. 12:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh Zsolt külügyi államtitkár arról beszélt, hogy az emberi jogok a kisebbségi jogokat is jelentik, és figyelembe kell venni, hogy ezen a téren éppen a kisebbségek a leginkább sérülékenyek. Az emberi jogokhoz ugyanúgy hozzá tartozik a jog az oktatáshoz, a szükséges élelemhez, vízhez, továbbá a népcsoportok saját nyelvükhöz és kultúrájukhoz való joga. „Magyarország elkötelezett abban, hogy ezek a jogok ne csak Magyarországon, a környező országokban, hanem tágabban is érvényesüljenek” – jelentette ki a külügyi államtitkár, emlékeztetve arra, hogy a kulturális sokszínűség a magyar uniós elnökség számára is kiemelt feladat volt.

Hangsúlyozta, hogy a kisebbségeknek aktív részvevőkké kell válniuk saját fenntartható fejlődésükben, és a fejlesztési programoknál a gazdasági kérdések mellett a kisebbségek sajátos életmódjára, kulturális örökségére is tekintettel kell lenni.

A Kihívások a nemzetközi fejlesztés területén az új európai uniós tagállamokban című konferenciát a kisebbségek és bennszülött népek jogaival foglalkozó Minority Rights Group (MRG) szervezte meg. A tanácskozás célja az, hogy minél jobban érvényesüljön a világ szegény országait segítő uniós fejlesztéspolitikában az emberi jogi szemlélet, kifejezetten azon európai uniós tagországok esetében, amelyek a 2000-es években léptek be az unióba, és az idén vagy a következő években látják el az uniós elnökségi feladatokat. A tanácskozáson elmondott beszédében Greg Dorey brit nagykövet hangsúlyozta, hogy Budapestről nézve távolinak tűnhetnek a szegény országok problémái, de a távoli járványok, éhínségek, az ember- és kábítószer-kereskedelem hatással vannak az Európai Unióra. „Csak együtt, szoros együttműködéssel lehetünk úrrá ezeken a gondokon” – mondta.

Kirchknopf Ádám, a Külügyminisztérium nemzetközi fejlesztési együttműködési főosztályának főosztályvezető-helyettese a magyar uniós tapasztalatokról szólva a rugalmasság és a minél kiterjedtebb együttműködés fontosságát hangsúlyozta. Agata Zajega, a budapesti lengyel nagykövetség első tanácsosa előadásában elmondta, hogy a humanitárius segítségnyújtás szerepel a jelenleg zajló lengyel elnökség feladatai között, és a következő hónapokban több uniós tanácskozáson is foglalkoznak a témakörrel.

Niovi Georgiades, a 2012 második felében esedékes ciprusi uniós elnökség titkárságának munkatársa jelezte, hogy elnökségi terveikben számítanak a civil, nem kormányzati szervezetek együttműködésére, és hangsúlyosan szerepel terveik között a fejlesztéspolitika. Tomas Irnius, a 2013 második felében esedékes litván uniós elnökség kapcsán arról számolt be, hogy két év múlva Litvániának foglalkoznia kell majd a 2013 utáni fejlesztéspolitika feladatainak kidolgozásával is.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.