A magyar pénzügyi rendszer az elmúlt 20 évben szervesen integrálódott az „európai birodalomba” – hangsúlyozta a bankszövetség elnöke, ami mindenképpen egy óriási lehetőség az ország számára. Patai szerint az elmúlt időszakban a német paraszt és az olasz étterem-tulajdonos pénzeit hozták Magyarországra. „A magyar vállalatok már régen csatlakoztak az euróövezethez, mivel piacaik nagy része abban a térségben található és a finanszírozás is onnan érkezik”. A szakember úgy látja, ez a lakosság esetében is megtörtént, mivel a hitelek jelentős része devizában van.
Patai rávilágított arra, hogy amíg Japánban a lakosság vásárolja meg az állampapírokat, addig nem lesz komoly gond az ottani gazdaságban. Hazánkban az európai befektetők kezében vannak az állampapírok, ami nem szerencsés, de még mindig stabilizáló tényező – tette hozzá. Úgy látja, hogy az elmúlt évek válságos időszakában az európai bankházak is fontos stabilizáló tényezőt jelentettek. Beszélt arról is, hogy a 2008-as válság idején hat vezető bankház megállapodott arról, hogy nem csökkentik a hazai forráskihelyezéseiket, így szintén fontos stabilizáló szerepet töltöttek be.
Tovább nem lehet feszíteni a húrt?
A bankszövetség elnöke úgy fogalmazott, hogy a vezető bankok számára mindegy, hogy hívják a miniszterelnököt. Szerinte a végtörlesztés a katarzis előtt van, tovább nem lehet feszíteni a húrt. Patai elmondta, hogy ezzel is a magyar stabilizációt szolgálja a bankrendszer, és emlékeztetett arra, hogy jelentősen kivették részüket a makrogazdasági egyensúly megteremtéséből.
„A végtörlesztés olyan céllal született, hogy követ dobjanak az állóvízbe.” Szerinte új egyensúlyi állapot következhet be a magyar pénzügyi szektorban, amely állapot fő jellegzetessége a nemzeti érdekek, értékek fokozottabb hangsúlyozásával fog járni. Patai elmondta, hogy a magyar pénzügyi szektor az európai pénzügyi szektor szerves része fog maradni. „Nincs jobb helyzet, mint amikor a király sógora a császár.”
„Az orosz vasút sem veszteséges”
A Magyar Bankszövetség első embere kijelentette, hogy a választási években mindig elszállt a költségvetés hiánya, nagyon fontos, hogy ezzel a hagyománnyal szakítsunk. Élesen bírálta, hogy évente nagyon komoly összeggel kell támogatni a MÁV-ot, ami elfogadhatatlan, „még az orosz vasút sem veszteséges”. Úgy látja, hogy közérdek az államháztartási hiány csökkentése, ha ezt megoldjuk, minden „össze fog állni”. Ha most nem csináljuk meg, akkor örökre a Balkánon fogunk maradni – tette hozzá.
A szakértő rávilágított arra is, hogy az elmúlt húsz évben az árfolyamok alapvetően egy sávban mozogtak. A forint természetéből fakadóan alapvető változás nem történt az árfolyamok tekintetében az elmúlt időszakban – tette hozzá. Patai kijelentette: igazából a forint mint valuta viszonylag stabilnak tekinthető, trendjében inkább erősödnie kell. Véleménye szerint nem lesz komoly euróválság, és meg tudja magát védeni a nagy összeomlástól.
Kevesebb a rossz hitel
Patai rávilágított arra is, hogy a válság előtt a lakosság nem volt túlságosan eladósodva, megfelelt az európai átlagnak. Elmondta, hogy öt év alatt gyakorlatilag ugyanoda jutottunk vissza a hitelállomány reálértékben vett összegét tekintve. „A vállalkozói hitelek reálértéken három év alatt egyharmadával csökkentek.” A rossz hitelek arányának a növekedése megállt, ami mindenképpen szerencsés fejlemény – tette hozzá.
A 2011–2012-es költségvetés sikeres végrehajtása esetén csökkenhet az alapkamat, de nőhet az infláció. „Nem látok katasztrófavariációt, de nem fordulhat elő, hogy egy magyar nagyvállalat külföldön hoteleket vegyen.” A növekedési kilátások nem túl jók, szerény lesz a bővülés – vélte Patai. Úgy látja, a kormányzati beruházások alacsonyak lesznek, és a befektetési hajlandóság sem lesz jobb. A növekedés motorja inkább a belső fogyasztásból, és nem hitelből fog történni – tette hozzá. Magas munkanélküliséggel számol a szakember a jövőben is.
A bankárok ezt nem csinálhatják tovább
Mi a problémája a világnak a négyszázalékos növekedéssel? – tette föl a kérdést a bankszövetség vezetője. Annak a véleményének adott hangot, hogy nem szabad bedőlni annak, hogy tönkre van téve a világgazdaság, a fejlett országok is két százalékkal bővülnek. Rámutatott arra, hogy a 12 százalékos banki nyereség nem tekinthető nagynak, ami abban az esetben csökkenhet, ha az ország kockázata is kisebb lesz.
Azt, amit az elmúlt húsz évben csináltunk, nem lehet folytatni – mondta el a bankárok tevékenységéről Patai. A mostani politikai klímában egyértelműen negatív szereplők lettünk – tette hozzá. Az elmúlt időszakban a politikai elit visszaszerezte a felsőbbségét a pénzügyi elittel szemben – hangsúlyozta a bankszövetség vezetője. A jövőben a fogyasztói érdekvédelem és érdekérvényesítés erősödni fog, és a nemzetközi szabályozási környezet is szigorodni fog – vélte a szakember.
Véleménye szerint komolyan gondolják a kormány részéről az államháztartási mérleg kiigazítását. „Alapkövetelmény a politikai és gazdasági elit megbékélése.” Patai szerint meg kell becsülni, ha 100 kolbász helyett csak 101 van, tudomásul kell venni, hogy lassú lesz a növekedés, „ebben kell megtalálnia a helyét mindenkinek”. Tudomásul kell venni, hogy beágyazódtunk az európai elitbe – zárta szavait a bankszövetség elnöke.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.