Ismét szerencsét próbál az „áruló” liberális politikus

A II. kerületi időközi országgyűlési választáson próbál szerencsét Mécs Imre, volt SZDSZ-es és MSZP-s országgyűlési képviselő, aki januárban lépett vissza a gyakorlatilag megszűnt liberális pártba. Az 1956-os forradalmat börtönből kiszabadult nyilaskereszteseknek tulajdonító Havas Szófia volt frakciótársának nem lehetnek vérmes reményei, hisz a tavaszi zuglói időközi önkormányzati választáson az SZDSZ jelöltje csupán 11 voksot szerzett.

Kovács András
2011. 09. 30. 15:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mécs Imre az SZDSZ-es jelöltként az 1990. évi országgyűlési választások második fordulójában Budapest 23. számú választókerületében az első helyen végzett. 1994-ben, 1998-ban és 2002-ben is az országos listáról jutott a parlamentbe. A kilenc évvel ezelőtti parlamenti választáson a belső budai körzetben a második fordulóban Nagy Gábor Tamástól csupán pár száz szavazattal kapott ki.

Szilire voksolt a mandátumért cserébe?

Vélhetőleg az SZDSZ belső válságai és a közelgő parlamenti választás miatt Mécs egyre többször kacsingatott a szocialisták felé, és a 2005-ös államfőválasztáson pártja utasításával szembemenve Szili Katalinra szavazott. Ezt követően pártjában kegyvesztetté vált, és többek között Hiller István, az MSZP akkori elnöke kijelentette: Mécs esetében nem fog habozni, ha tennie kellene azért, hogy képviselő maradjon, hiszen az MSZP köszönettel tartozik neki azért is, mert Szili Katalinra szavazott.

2005 szeptemberében a szocialisták szigetszentmiklósi helyi alapszervezete Kuncze Gábor ellen kezdett kampányolni, és bírálták az SZDSZ elnökét amiatt, hogy „kirekesztette” Mécs Imrét. A fizetett hirdetések mögött Varju László, Kuncze 2006-os kihívója állt.

Sunyi mocskolódás

A helyzet 2006-ban januárjában még jobban eldurvult. Mécs ugyanis az MSZP listáján indult a 2006-os választásokon, ráadásul párttagságát is felfüggesztette. Eörsi Mátyás ezt követően azzal vádolta meg politikustársát, hogy elárulta a liberálisokat. Eörsi állítja: „Mécs Imre – hogy lehetne finomabban fogalmazni – megvásárolt egy biztos mandátumot egy szavazatért”, amikor Szili Katalin mellett szavazott a köztársasági elnök megválasztása idején. Mécs Imre a Népszavának adott nyilatkozatában úgy reagált Eörsi szavaira, hogy sajnálja, hogy „az eddig igazabbnak és bölcsebbnek gondolt Eörsi ilyent ír”. Mécs kétértelműnek és sunyi mocskolódásnak minősítette az események között vont párhuzamot.

Havassal egy frakcióban

Mécs eredeti elképzelése szerint közös SZDSZ–MSZP-jelöltként szeretett volna ringbe szállni a főváros I–II. kerületének 1-es számú választókörzetében. A liberális párt helyi szervezete támogatta a képviselő egyéni jelölését, azt az SZDSZ ügyvivői testülete is jóváhagyta, a közös jelöltséget azonban nem támogatta a vegyes körzetben szintén jelölési joggal bíró II. kerületi szervezet.

Érdekesség, hogy 2006-os MSZP-s képviselővé választást követően a Magyar Hírlap azon kérdésére, hogyan érzi magát a szocialisták között, így válaszolt: „Jól, nagy szeretettel fogadtak. A helyem most is a szabad demokraták mellett van, de egyébként maradtam, aki voltam, úgyhogy remélem, jól együtt fogunk működni.”

Mécs a szocialista frakció tagjaként egy képviselőcsoportban ülhetett például Havas Szófiával is, aki a forradalom kapcsán azt nyilatkozta, hogy abban börtönből kiszabadult nyilaskeresztesek vettek részt, olyan fiatalok, akik ugyanúgy járták a házakat, mint azok, akik 1944-ben zsidókra vadásztak. Mécs akkor bocsánatkérésre szólított fel, ám ez nem történt meg. A 2010-es választásokat követően természetesen Mécsnek búcsúznia kellett a mandátumától.

Ismét az SZDSZ-ben küzd a sikerért

A politikus idén januárban visszaállította tagsági viszonyát, és visszalépett az SZDSZ-be. Mécs bízik benne, hogy ezen lépése egy folyamat kezdetét is jelenti. Fontos megemlíteni, hogy az SZDSZ a 2009-es EP-választást követően gyakorlatilag megsemmisült, mivel képtelenek voltak többek között azt feldolgozni, hogy még az LMP is megelőzte őket. A tavalyi országgyűlési választáson az MDF-fel összefogva próbálkoztak ismét bejutni a parlamentbe, de a megszerzett 2,67 százalék kevés volt a sikerhez. Az SZDSZ az idei május 29-i zuglói időközi önkormányzati választáson hallatott magáról ismét, ahol jelöltjük 11 szavazatot szerzett.

A volt MSZP-s országgyűlési képviselő most a II. kerületi időközi országgyűlési választáson próbálja maga mögé utasítani többek között Láng Zsoltot, a kerület fideszes polgármesterét, Lévai Katalint, aki ellen nem indít jelöltet az MSZP, továbbá Karácsony Gergelyt, aki egy nyári lapinterjúban a Jobbik, az MSZP és az LMP összefogását kezdeményezte.

(MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.