Tud-e olyat tenni az MSZP, amire tizenegy éve nem volt példa?

Több mint tizenegy éve nem tudott időközi országgyűlési választást nyerni az MSZP, ami abból a szempontból érdekes, hogy több olyan körzetben is tartottak ilyen megmérettetéseket, ahol a párt nagyon komoly táborral rendelkezett. A kormánypártok most vasárnap Püspökladányban folytatnák a jó sorozatukat, ahol júniusban már szavaztak, de az alacsony részvétel miatt betöltetlen maradt a mandátum.

Kovács András
2011. 09. 30. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1990 utáni első országgyűlési ciklusban öt egyéni körzetben (Budapest 9., Kisbér, Békéscsaba, Kunszentmiklós és Szerencs) tartottak időközi parlamenti választást, de fontos megjegyezni, hogy Kisbéren például csak nyolcadik nekifutásra lett érvényes és eredményes a voksolás. A megmérettetéseket alacsony részvétel jellemezte, így az is ritkaságszámba ment, hogy 30 százalék fölé emelkedett az érdeklődők aránya.

Természetesen ezek a választások a kormánypárti MDF vereségeit hozták, a kivételt a szerencsi körzet jelentette, ahol Kupa Mihály akkori pénzügyminiszter győzött. A szocialisták erősödését jelezte, mind a budapesti, mind a kisbéri választást nagy fölénnyel nyerték meg, ami már világosan jelezte, hogy az MSZP az 1994-es választások esélyese.

Az 1994–98-as parlamenti ciklusban egyetlen időközi országgyűlési választást sem kellett tartani.

Székesfehérváron nyert utoljára az MSZP

Az első Orbán-kormány időszakában négy egyéni körzetben (Székesfehérvár 2., Siófok, Fehérgyarmat, Dabas) tartottak időközi országgyűlési választást, és a korábbi időszakkal szemben csupán a székesfehérvári körzetben kellett az alacsony részvétel miatt ismételni. Ennek az időszaknak az érdekessége, hogy ekkor tudott utoljára nyerni az MSZP választást, mégpedig Székesfehérváron és Siófokon.

Üdítő kivételnek számított, hogy Fehérgyarmaton mindkét körben 50 százalék fölötti részvétel volt, és a második körben a ma már gyakorlatilag nem létező SZDSZ jelöltje közel 16 százalékot szerzett. A kormánypártok a szabolcsi és a Pest megyei voksoláson tudták megszerezni a mandátumot.

2002–2006 között két körzetben tartottak időközi megmérettetést (Szécsény, Sopron), amelyek közül a nyugati határszéli kerületben kellett ismételni. A voksolásokra az ellenzéki Fidesz fölénye volt a jellemző, érdemes kiemelni, hogy Sopronban Firtl Mátyás végül több mint 70 százalékos eredménnyel győzött. A szocialisták kormánypárti pozíciójuk ellenére mindkét körzetben csúnyán leszerepeltek.

Verhetetlennek tűnik a Fidesz

Az elmúlt kormányzati ciklusban – hasonlóan az első időszakhoz – öt egyéni körzetben (Budapest 12. és 15., Csorna, Pécs 3., Veszprém 6.) tartottak időközi választást. Ezek közül a pécsi megméretés az alacsony részvétel miatt érvénytelen lett, és csak a tavalyi országgyűlési voksoláson töltötték be a mandátumot. Az előző ciklushoz hasonlóan mindegyik választást a Fidesz–KDNP jelöltjei nyerték meg, míg a kormánypártok nagyobbnál-nagyobb pofonokba szaladtak bele. Az SZDSZ eltűnését jól mutatta, hogy a ferencvárosi választáson még a Jobbik is megelőzte őket, míg az MSZP jelöltje Csornán a második körben az öt százalékot sem érte el.

Ebben a ciklusban eddig két körzetben (Szarvas, Püspökladány) került sor időközi országgyűlési választásra, amelyek közül a hajdú-bihari lett érvénytelen, ezért most vasárnap ismételten az urnákhoz járulnak a helyi településeken élők. Szarvason és Püspökladányban is a Fidesz–KDNP jelöltje diadalmaskodott, de az utóbbi helyen a nyár eleji érvénytelenség és a jogszabályi változások miatt legkésőbb csak két hét múlva kerülhet új képviselő a parlamentbe.

Mint ismert, a parlament a tavaszi ülésszak utolsó napján módosította a választási törvényt. Ennek értelmében az egyéni választókerületben időközi választás során az a jelölt nyeri a választást, aki a második fordulóban megkapja az érvényes szavazatoknak több mint a felét, az első fordulóban azonban még van érvényességi küszöb, a választópolgárok felének az urnákhoz kell járulnia, hogy érvényes legyen a választás.

(MNO, valasztas.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.