„A világ nem Battonyán kezdődik, és nem Sopronnál ér véget”

A globalizáció alapjaiban formálta át a nemzetközi rendszert, és nem lehet tudni hová fejlődik.

Kovács András
2011. 11. 14. 21:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy évtizedes munkának a terméke a mostani kiadvány, amelynek kettős célja volt, mégpedig tankönyv- és kézikönyv legyen – mondta el Rostoványi Zsolt, a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) rektorjelöltje. A kötet kitér arra is, hogy a nemzetközi szervezetek milyen kihívások előtt állnak, és milyen új feladatoknak kell megfelelniük – tette hozzá. A történetisége és objektivitása az egyik legfőbb erénye a kiadványnak – mutatott rá az egyetemi tanár.

Szerencsére magyarcentrikus a mű, megtudjuk, hogyan veszünk részt a nemzetközi szervezetekben, és milyen állásfoglalások érintettek minket – fogalmazott a szakértő. Rostoványi elmondta azt is, hogy 2011 nyaráig szerepelnek benne a nemzetközi események, köztük az arab tavasz és a líbiai polgárháború. Véleménye szerint ma már nem annyira rózsás a helyzet, mint a kiadvány írásakor, és ő is sokkal pesszimistább. „Lesz még miről beszélnünk a jövőben is, mert úgy tűnik, a palesztin–izraeli ellentét, és egyéb kérdések sem rendeződnek rövid idő alatt.”

A nemzetközi jognak adaptálódnia kell

Nagyon csínján kell bánni azokkal a fellépéssekkel, amelyek az emberi jogok esetében történnek, mert következményeik gyakran beláthatatlanok lehetnek – mondta el Prandler Árpád jogász, diplomata, a kötet egyik szerkesztője. „Nem gondoltam volna öt éve, hogy az euró megmentésére ekkora erővel sorakoznak föl a nagyhatalmak.” Valószínűleg ez sikerrel is fog járni – tette hozzá.

Erdős André nagykövet szerint nagy kihívás egy ilyen könyvet írni, mivel iszonyú tempóval változik a világ. Reméli, hogy egyre többen megértik, hogy „a világ nem Battonyán kezdődik, és nem Sopronnál ér véget”. Sokkal több kérdés van a nemzetközi világban, mint válasz – tette hozzá. A nemzetközi jognak adaptálódnia kell azokhoz a kihívásokhoz, amik nap mint nap érik ezt a területet – fogalmazott a nagykövet.

A jelenlegi nemzetközi rendszer annak létrejöttekor még az államokra összpontosított – fogalmazott Blahó András, a BCE világgazdasági tanszékének vezetője. A mai viszonyok között a globalizáció révén ezen keretek elavultak – tette hozzá. Sokágúak a globális folyamatok, és az alulról jövő kezdeményezések kapcsán nem lehet megmondani, hogy mennyire fogja moderálni a jövőben a nemzetközi rendszert – vélekedett Blahó.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.