„Barátja-e Ön a miniszterelnöknek?”

A magyar fejlődés egy elkésett fejlődés – hangsúlyozták az Antall József Baráti Társaság csütörtöki rendezvényén.

Kovács András
2011. 11. 24. 20:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barátja-e Ön a miniszterelnöknek? – idézte föl egy régi televíziós vitaműsorban neki szegezett kérdést Kónya Imre, az MDF egykori frakcióvezetője. „A köztünk lévő korkülönbség miatt nem mondhattam, hogy a barátja vagyok, amiért később meg is dorgált Antall József” – emlékeztetett Kónya. Szerinte a most megjelent könyv egyik hibája, hogy egy olyan kép szerepel benne, amin Antall és Göncz Árpád együtt látható, mintha szívélyes viszonyban lennének. Mint ismert, a két fél között Göncz helytelen szerepértelmezése miatt megromlott a viszony.

Úgy látja, ez a kiadvány teljes képet ad az antalli értékrendről, amely egy modern kereszténydemokrata eszme is egyben – fogalmazott az egykori frakcióvezető. A rendszerváltozás a magyar történelem egy olyan kiemelkedő időszaka volt, amire büszke lehet a nemzet – tette hozzá. Kónya szerint 1989–1990-ben a legnagyobb megbecsüléssel néztek az országra. „Antall József halála is hozzájárult ahhoz, hogy a történelembe mint a rendszerváltozás korszakalkotó alakja vonuljon be.”

„Elkésett fejlődés”

Erdődy úgy fogalmazott, hogy már Antall életében megkezdődött nézeteinek éles bírálata. „Éppen emiatt tartottam fontosnak szellemi örökségének a vizsgálatát” – tette hozzá. „A magyar fejlődés egy elkésett fejlődés, ami napjainkig is elkísér minket” – idézte föl a néhai miniszterelnök gondolatait Erdődy.

Az egyetemi tanár rámutatott arra, hogy Antall elképzelése szerint egészséges identitás a saját múltunk ismerete nélkül nem lehetséges. A mártíromság is megjelenik írásaiban, és így elképzelhető, hogy tudat alatt is látta saját későbbi sorsát – mondta a történész. Erdődy hangsúlyozta, hogy a volt miniszterelnök jól látta, hogy a reformkor egyedisége abban állt, hogy az átlagnál sokkal jobb politikusok határozták meg, akik 1848-ban képesek voltak félretenni egyéni érdekeiket.

A 20. századot már politikusként szemlélte

„Antall József elutasítja Deák idealizálását, míg a dualizmus kapcsán elismeri az általános modernizációt és felzárkózást.” Erdődy ismertetése szerint Antall a 20. századot már nem szaktörténészként közelítette meg, hanem inkább politikusként. A volt miniszterelnök úgy látta, a Horthy-rendszer átvett bizonyos elemeket a dualizmus korából, de alapvetően antidemokratikus volt, és kényszerpályára lökte az országot – ismertette a történész.

Erdődy rámutatott, hogy Antall szerint is világtörténelmi szerepe volt 1956-nak, mivel a kommunizmus már nem volt képes olyan hatást kifejteni világszerte, mint korábban. „A magyar mitológiában 1848 mellett a nemzeti egység példa nélküli megvalósulása volt a forradalom.” Nagy Imréről úgy nyilatkozott a volt miniszterelnök, hogy a magyar történelem vitathatatlan hőse, és nem lehet kirekeszteni 1956 örökségéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.