Hiába könyörögtek a szocialisták, ismét veszíthetnek

Az ellenzék összeveszett a visszalépésen, ami a kormánypárt könnyű sikerét jelentheti a II. kerületben.

Kovács András
2011. 11. 26. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap biztosan eldől a II. kerületi időközi országgyűlési választás, amelyet Balsai István alkotmánybíróvá való kinevezése miatt kellett kiírni. A jobboldal egyik legnagyobb, legerősebb fellegvárában 1990 óta egyszer sem tudott országgyűlési választást nyerni a baloldal, azonban 1990–1998 között SZDSZ-es, míg 2002–2006 között MSZP-s polgármestere volt. A 2010-es országgyűlési választás abban az értelemben volt egyedülálló, hogy már az első fordulóban eldőlt a mandátum sorsa.



A november 13-i első fordulóban Láng Zsolt, a Fidesz–KDNP jelöltje kapta a legtöbb szavazatot, ám az első forduló az alacsony részvétel miatt érvénytelen lett. A kormánypárti jelölt a szavazatok 52,61 százalékát szerezte meg, a második az MSZP jelöltje, Lévai Katalin lett 24,18 százalékkal, a harmadik helyen az LMP-s Karácsony Gergely végzett 15,55 százalékkal. Negyedik lett a Jobbik színeiben Bodor Zoltán 6,53 százalékkal, míg ötödik Kovácsics Ádám, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség jelöltje 1,13 százalékkal.

Karácsony büszke volt

Láng az összes szavazókörben diadalmaskodott, legjobb eredménye 62 százalék volt, míg a legrosszabb 40. A fideszes jelölt a szavazatok eloszlását nézve a legjobban Pesthidegkúton és Pasaréten szerepelt, míg a kerület Dunához közelebbi oldalán valamivel rosszabbul. Az 56 szavazókörből 20 volt olyan, ahol a Fidesz támogatottsága 50 százalék alatt volt, így csupán ezekben van meg az elvi lehetősége az ellenzéki pártoknak, hogy előzzenek, de mivel visszalépést eddig senki sem jelentett be, így ez nem várható.



Az első fordulót követő értékelések egybehangzók voltak az ügyben, hogy a pártok támogatottsága az MDF utódját leszámítva gyakorlatilag nem változtak. Bár Karácsony Gergely adott egy olyan olvasatot az eredményeknek, hogy igazából csak az LMP erősödött, ami a háromszázalékos bővülést figyelembe véve elég merész kijelentésnek tűnt. A két forduló között a kampány legfőbb témái az esetleges visszalépések voltak.

Furcsa udvarlás

Az MSZP arra hivatkozott, hogy Karácsony még októberben úgy nyilatkozott, „ha olyan helyzet van, hogy az én visszalépésem érdemben hozzájárulhat ahhoz, hogy meg lehessen verni a Fideszt, akkor erre kész vagyok. De ezt várom el mindenkitől”. Az LMP-s politikus nem lépett vissza, amit többek között azzal indokolt: „csak azért sem lépek vissza, mert korábban nem erre tettem ígéretet”.

Karácsony ezt követően arról is beszélt, hogy „az én visszalépésem csak akkor járulhatott volna hozzá az ellenzéki győzelemhez, ha az MSZP legalább olyan mértékben növeli a kerületben a támogatottságát, mint az LMP.” Szerinte a szocialisták furcsa módját választották az udvarlásnak: a választási együttműködést szorgalmazzák, de a parlamenti együttműködést nem. Úgy látja, ennek legutóbbi példája, hogy a parlamenti pártok közül egyedül nem támogatták az LMP kezdeményezését a nők politikai részvételével kapcsolatos parlamenti vitanapról, valamint Mesterházy lassan másfél éve nem válaszolt az LMP-frakció meghívására.

Az előzmények és a történelmi múlt alapján óriási meglepetés lenne, ha vasárnap Lévai vagy Karácsony fordítani tudna. A második kör előtti lanyhább kampány vélhetően egy alacsonyabb részvételt eredményez majd, de ez nem befolyásolja az érvényességét, mivel egy júliusi törvénymódosítás értelmében megváltoztatták a korábbi szabályozást, és az nyer, aki a legtöbb szavazatot kapja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.