Hiányt pótolnak

Történelmi fordulat előtt áll az Országos Polgárőr Szövetség.

BL
2011. 11. 24. 15:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OPSZ elnöke hangsúlyozta: a jelenlegi, szimbolikus törvény helyett egy szabályozott működés léphet életbe, amely világosan meghatározza a polgárőrséggé váláshoz, működéshez szükséges feltételeket és követelményeket, így egységessé válik a polgárőrség, és gátat szab annak, hogy „ne legyenek tévelygő, szabad, magukat polgárőröknek nevező szerveződések”. Ugyanakkor fontosnak nevezte a polgárőrség párt- és politikasemlegességének kimondását is.

Állami feladatokat is elláthatnának

Túrós András megjegyezte, a kormány javaslata szerint a polgárőr egyesület csak akkor végezhet ilyen tevékenységet, ha rendelkezik a működési területén illetékes helyi önkormányzat jóváhagyásával, az illetékes megyei (fővárosi) rendőr-főkapitánysággal írásbeli együttműködési megállapodást kötött, valamint az Országos Polgárőr Szövetség tagja.

Az OPSZ elnöke felhívta a figyelmet arra is: amennyiben a törvényt elfogadja a parlament, az OPSZ köztestületként tevékenykedhetne, ezáltal állami feladatokat is elláthatna, a működésében pedig minőségi váltást jelentene, hogy közokiratnak számító polgárőr-igazolványt adhatnának ki, nyilvántartást vezethetnének a polgárőrökről, panaszokat vizsgálhatnának ki és orvosolhatnák azokat.

A nyugalmazott rendőrtábornok kiemelt jelentőségűnek nevezte azt is, hogy a javaslat szerint egységesítenék a polgárőrség egyenruháját, így – mint fogalmazott – megszűnne a „sokszínűség”, és egy láthatóbb, látványosabb, „lakosságbarát formaruha” javíthatná az állampolgárok szubjektív biztonságérzetét. Az egyenruhát a polgárőrség költségvetési forrásból, nem pedig működési költsége terhére finanszírozhatná a tagjainak, akik évente összességében mintegy tízmillió szolgálati órát teljesítenek.

Elfogadható törvény

Az OPSZ elnöke abban bízik, megoldást talál az Országgyűlés arra is, hogy szervezetüknek ne kelljen gépjárműadót fizetnie, mert – mint hangsúlyozta – az általuk üzemeltetett gépkocsik nem cégautók, hanem közszolgálatot végző járőrautók, és ez a költség évente mintegy 120 millió forintjukba kerül. Túrós András a jogszabály-módosítást, amely a jövő héten kerül az Országgyűlés elé, összességében „kedvező, szerethető és elfogadható törvénynek” nevezte.

Mint elmondta, a hét elején a magyar tudomány ünnepe alkalmából „A Polgárőrség lehetőségei és eredményei a rendvédelemben” címmel kerekasztal-beszélgetést tartottak a kormányzat és a rendészeti vezetők részvételével. Túrós András közlése szerint a konferencia felszólalói nagyra értékelték, hogy az idén 20 éves polgárőrség ma is egységes, és rendkívüli erőfeszítéseket tesz a rend, a fegyelem és a közbiztonság érdekében.

24 órás szolgálat

A rendőrség és a katasztrófavédelem legfelsőbb vezetői a legfontosabb stratégiai partnernek nevezték az OPSZ-t, a rendvédelmi szervek vezetői azt hangsúlyozták, a polgárőrség hiányt pótol, különösen a kistelepüléseken. A tanácskozáson ő maga a települési önkormányzatokkal való kölcsönös együttműködésre is felhívta a figyelmet, mert álláspontja szerint a helyi igazgatásnak – sajátos eszközeikkel – segíteniük, támogatniuk kell a polgárőr szervezeteket, amelyek önkormányzati feladatokat is átvállalnak.

Az OPSZ a 2011-es évet a kistelepülések biztonsága éveként hirdette meg, s ennek eredményeként 24 órás polgárőri jelenlétet, szolgálatot, illetve ügyeleti rendszert állítottak fel és működtettek sikeresen az ország észak-keleti és dél-dunántúli részén; ennek eredményei már láthatók, mérhetők és érzékelhetők – mondta a mintegy 90 ezer tagot számláló, 2154 egyesületet és 21 polgárőr-szövetséget tömörítő szervezet elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.