„Magyarországnak kreatív kormánya van”

Továbbra is komoly gondokkal küzd a hazai természettudományos oktatás.

Kovács András
2011. 11. 15. 17:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MISZ 21. alkalommal hirdette meg az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt a Nemzeti Erőforrás Minisztérium és a Duna Televízió közreműködésével kedden, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) konferenciatermében.

Nagyrészt a tanárokon múlik, hogy milyen lesz az oktatás jövője – mondta el Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter. A mindnyájunkban lévő kreativitás előhívása az oktatókon múlik, amit fönn kell tartani és fejleszteni – fogalmazott a miniszter. Réthelyi szerint Magyarországnak kreatív kormánya van, nagyon sok nehézséggel kellett szembenézni, de ebben a környezetben kell előrelépni. „Ha valahol olyan helyzetbe kerülünk, akkor szükséges a változtatás”. A kormány számára fontos az innováció, és akik ezen a versenyen kapnak szárnyra, mindenképpen jöjjenek vissza Magyarországra – hangsúlyozta Réthelyi.

Jelentős a visszaesés

Az ilyen alkalmak megérdemlik a különleges figyelmet, mivel ez a verseny európai szinten vált nagykorúvá – mondta el Bendzsel Miklós, az SZTNH elnöke. Ismertetése szerint egy 140 országból álló listán a 124. helyen állunk az agyelszívásnak kitett államok között, míg egy 60 országból álló tehetségi ranglistán a harmincadikak vagyunk. Bendzsel rámutatott, hogy mind a természettudományos, mind a mérnöki képzés területén jelentős a visszaesés.

Pakucs János elmondta, hogy hazánkban a műszaki és természettudományos végzettségűek aránya 6,5 százalék, míg a fejlett országokban 20 százalék. Rámutatott arra, hogy Szingapúr évek óta vezeti a versenyképességi ranglistákat, amit nagyrészt természettudományos és műszaki képzésének köszönhet.

Az elmúlt évek eredményei alapján a kreativitás terén a harmadik-negyedik helyen állunk Európában, ha a MISZ versenyének győzteseinek későbbi szereplését nézzük. Azt szeretnénk elérni, hogy a tehetséges fiatalokból tudós-oktató, kiemelkedő képességű felnőtt legyen – fogalmazott Pakucs. Az innovációs szövetség tiszteletbeli elnökének ismertetése szerint az elmúlt évtizedek versenyzőinek 75 százaléka a tudományos pályán dolgozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.