Már nyolc településen van veszély

A szálló por magas koncentrációja miatt már nyolc település levegőjét minősítette veszélyesnek az Országos Környezet-egészségügyi Intézet.

PR
2011. 11. 15. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyebek mellett a korszerűtlen autóbuszok cseréjét és részecskeszűrők felszerelését tartalmazza az a kormányzati intézkedési programcsomag, amelyet kedden ismertettek a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) munkatársai az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának ülésén. A program része olyan övezetek létrehozása is, ahová csak alacsony károsanyag-kibocsátású járművek hajthatnának be. Az uniós forrásokra épülő tervektől a szálló por koncentrációjának 15-20 százalékos csökkenését várják a szakemberek. A magyarországi magas szállópor-koncentrációt leginkább a közlekedés, a lakossági tüzelés, az ipari kibocsátás és közvetett módon a határainkon túlról érkező szennyezés okozza – mondta a szaktárca főosztályvezetője. Nemes Csaba emlékeztetett rá, hogy a magas szennyezettség miatt az EU több mint 20 tagállama, köztük Magyarország ellen is uniós kötelezettségszegési eljárás indult. A szálló por csökkentését célzó programot tavaly kezdték el a kormányzat és a civilek összefogásával – tette hozzá. Nemes Csaba fontosnak nevezte a régi buszok lecserélését, hiszen a korszerű járművek szállópor-kibocsátása alig harmincad része az elavult buszokénak. A főosztályvezető hozzátette: évente országosan 400 buszt kellene lecserélni a következő 19 évben. Ez évi 24 milliárd forintba kerülne, ám az EU nem támogatja az úgynevezett „guruló állomány” cseréjét – mondta el a szaktárca főosztályvezetője.

Az OKI legfrissebb mérési adatai alapján készült térképén kedden már Debrecen és Kazincbarcika mellett Székesfehérvár, Esztergom, Tököl, Sajószentpéter, Miskolc és Nyíregyháza is piros színnel szerepel, vagyis a szálló por (PM10) koncentrációja köbméterenként 100 mikrogramm felett van, a levegő minősége veszélyesnek számít. Kilenc település levegője számít egészségtelennek, ezért narancssárga színnel szerepel Győr, Várpalota, Budapest, Százhalombatta, Pécs, Szeged, Salgótarján, Eger és Hajdúnánás. Ezeken a településeken a szálló por köbméterenkénti koncentrációja 75 és 100 mikrogramm között van. Az OKI térképén zöld színnel szerepel Sopron, Ajka, Veszprém, Tatabánya, Dunaújváros és Hernádszurdok, vagyis ott „kifogásolt” a levegő minősége. Az OKI egyetlen települést sem jelölt kékkel, vagyis a mérőállomások legfrissebb eredményei alapján egy település levegőjét sem minősítették elfogadhatónak.

A levegő szennyezettségének levegő-egészségügyi értékelése a levegőhigiénés index alapján történik. Az OKI táblázata a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el. A színkódok szerint az első, a kék az „elfogadható” szint, amikor a szálló por koncentrációja köbméterenként kevesebb mint 50 mikrogramm. A zöld, a „kifogásolt” szint a köbméterenként 50 és 75 mikrogramm közötti érték. Narancssárga színnel jelölik az „egészségtelen” kategóriát, a legmagasabb, negyedik szint a piros színű pedig a „veszélyes” kategória. Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási, illetve riasztási fokozatát.

Szmogriadóterv kell

A Vidékfejlesztési Minisztérium korábban azt közölte: szmogriadót bejelenteni és emiatt korlátozó intézkedéseket hozni csak azokon a településen lehet, ahol az önkormányzatnak van – helyi rendeletben meghatározott – szmogriadóterve. Számos kritériuma van annak, hogy mely településeknek kötelező szmogriadótervet készíteniük, az egyik feltétel a település lélekszáma: ha kétszázezernél nagyobb a lakosok száma, akkor kötelező. Korábban több településen is szmogriadót kellett elrendelni a szálló por magas koncentrációja miatt. Legutóbb, múlt pénteken Nyíregyházán és Miskolcon is visszavonták a riadót. Nyíregyházán – ahol korábban a leghosszabb ideig volt érvényben a szmogriadó riasztási fokozata – hétfőn ismét elrendelték a tájékoztatási fokozatot.

Az OKI hétfőn még csak Debrecen és Kazincbarcika levegőjét minősítette veszélyesnek. Kazincbarcikán hétfőn a város polgármestere többek között arra kérte a helyieket, hogy lehetőség szerint kerüljék a fával és a szénnel való tüzelést. Az avar és a kerti hulladék égetése tilos. Debrecenben kedden a szmogriadó riasztási, Budapesten és Szegeden a szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelték el. Tarlós István főpolgármester önkorlátozó intézkedésekre kérte a lakosságot és a légszennyezőket, továbbá a rendszámtáblán fekete és piros színű hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek használatának szüneteltetését kérte.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.