„Tanítani fogják, hogyan kell 30 évig félrevezetni egy társadalmat”

A kutyaeledelek területén többet költöttek kutatás-fejlesztésre, mint a nukleáris energetikában.

Kovács András
2011. 11. 24. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varró László, a Nemzetközi Energia Ügynökség igazgatója szerint Európában észlelni lehet egy olyan nézetet, hogy közel van a győzelem a környezetvédelemben, azonban még csak Sztálingrádnál tartunk. Ismertetéséből kiderült, ha nem lennének atomerőművek és a kieső energiát szénnel pótolnák, akkor 2,1 milliárd tonnával több CO2-t bocsátanánk ki.

„Rossz háborút vívnak azok a zöldmozgalmak, amelyek az atom ellen hadakoznak.” Varró rámutatott arra, hogy a fukusimai katasztrófa után Németország hozta a legradikálisabb döntést a reaktorok egy részének a lekapcsolásával, majd azok teljes kivezetésével. Fontos mindehhez hozzátenni, hogy a németek komoly széntüzelésű erőművek építéséhez fogtak. A világ többi részén a meglévő nukleáris kapacitások támogatása megmaradt – tette hozzá.

A játék kimenetele nem egyértelmű

Varró szerint nem jellemző, hogy a versenyszektor vesz részt atomerőművek építésében, azonban a jelenlegi magyar helyzetben nem várható jelentős állami szerepvállalás. Bődületesen nagy összeggel kell dolgozni az energiaszektorban, aminek jó példája, hogy az unió által kitűzött célok teljesítéséhez 2,5-szer nagyobb összeg kell, mint amennyi rendelkezésre áll – hívta föl a figyelmet a szakértő. Mivel mostanra a nyugdíjbiztosítók váltak az egyik legnagyobb befektetőkké az energiapiacon, ezért a magyar kormánynak a német polgárokat kell meggyőzniük, hogy érdemes nálunk befektetniük – fogalmazott Varró.

A paksi bővítés alapvetően egy pótlás, mivel a '30-as évekre a jelenlegi kapacitások elöregszenek – mondta el Aszódi Attila tanszékvezető egyetemi tanár. A német döntés kapcsán kijelentette: politológiai tanszékeken fogják tanítani, hogyan kell félrevezetni egy társadalmat 30 éven keresztül. A szakértő úgy látja, nem technológiai döntés született, Merkelt elhagyta a politikai érzéke. „A kieső lyukat egyértelműen a földgáz fogja betölteni a németeknél.” Aszódi elmondta, ennek a játéknak a kimenetele nem egyértelmű.

Téves ez a felfogás

Chikán Attila, az Alteo vezérigazgatója elmondta, hogy hazánkban a megújuló energiák aránya napjainkban körülbelül három százalék. Szerinte a hőfelhasználásban a megújulók elterjesztése sokkal reálisabb vállalakozás, mint a villamosenergia-piacon. Úgy látja, az energiastratégiában a felhasználás oldali megtakarítás túl van hangsúlyozva a termelésivel szemben.

Chikán tévhitnek nevezte, hogy a megújuló beruházások drágák, a támogatási igény kiugró lenne, valamint a finanszírozás is megszervezhető tőke- és hiteloldalon is. „A lényeg nem az, hogy 2020-ra elérjük a 13,65 százalékos arányt a megújuló energiák területén, hanem hogy elinduljunk abba az irányba.” Chikán szerint az a fontos, hogy a következő három évben elinduljanak azok a fejlesztések, amelyek tíz év múlva hozzák az eredményeket.

Nem nagy baj a csúszás

Szkeptikus vagyok nukleáris energia ügyben, mivel a világ két leginnovatívabb gazdasága szállt ki ebből az iparágból – hangsúlyozta Kaderják Péter, a Regionális Energiakutató Központ igazgatója. A szakértő nagy problémának nevezte, hogy a nukleáris energetikai szektorban a kutatás-fejlesztés gyakorlatilag kisebb volt, mint „kutyaeledelek területén”. A METÁR kapcsán nem nevezte jónak a csúszást, de ha kiszámítható feltételeket teremt, azzal nincsen baj.

Magyarországnak nem az problémája, hogy importfüggő gázból, hanem annak egyoldalúsága – vélte Kaderják. Szerinte kevesebbet kell pazarolni, és a hazai erőforrások értelmesebb kihasználása vezethet a függőség mértékének a csökkenéséhez. Kormányzati oldalról kívánatos dolog lenne, ha a célok elérése mellett jutna energia a hazai lehetőségek fölmérésére – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.