Üdvözlik a központi betegútszervezést

A Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetsége támogatja a változtatást.

BL
2011. 11. 16. 15:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pogány Gábor ugyanakkor kiemelte: e betegek ellátásának javítása érdekében, épp az adott betegségek ritka jellegéből adódóan, minimum kontinensszintű összefogás szükséges. Az Európai Unió tagállamai között Magyarország is vállalta, hogy 2013 végére elkészíti a ritka betegségekben szenvedők ellátásával kapcsolatos nemzeti tervét.

A Rirosz elnöke azt mondta: a magyar nemzeti terv kidolgozása nehezen indult el, de bízik abban, hogy az ilyen betegekkel foglalkozó, szerdán és csütörtökön zajló második Euroterv-konferencián minden érdekcsoportot – a kutatókat, az ellátásban dolgozókat, a betegszervezeteket és a döntéshozókat – összehozva beindul a munkafolyamat. „Az egészségügyre fordított pénz nem költség, hanem befektetés, erről az ország vezetőit is meg kell győzni” – közölte Pogány Gábor, jelezve: Magyarország azon országok között van, amelyek a legkevesebbet költik az egészségügyre.

A szövetség elnöke hozzátette: a múlt év végén Magyarország még azon négy ország között volt, ahol még hivatalos lépések sem történtek a ritka betegségekkel kapcsolatos terv kidolgozása érdekében, miközben – igaz, hogy „papíron” – nálunk szegényebb országok már előrébb tartottak.

Pogány Gábor emlékeztetett arra, hogy az idén februárban a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kinevezte Kosztolányi Györgyöt a nemzeti terv koordinátorává. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a professzor ekkor már nem volt tanszékvezető a Pécsi Tudományegyetemen, így egyrészt nem volt „alatta” apparátus, másrészt a pénzhiány miatt lehet, hogy egy külföldi szakmai ülésre nem tud elmenni.

A szervezet vezetője felhívta a figyelmet arra: a ritka betegségek európai definíciója is egyértelműen kimondja, hogy ezek nem csupán ritka, hanem egyúttal életveszélyes vagy krónikus leépüléssel járó betegségek. Közlése szerint Magyarországon mintegy nyolcszázezren szenvednek a nyolcezerféle ritka betegség valamelyikében. Mint mondta, nincs olyan család, amelyikben ne lett volna, vagy a közeljövőben ne lenne ilyen beteg. A Rirosz elnöke hozzátette: össztársadalmi problémáról van szó, így annak megoldásához is összefogás szükséges.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.