A hatályos alkotmány negyvenedik paragrafusának B pontjára hivatkozva Árok Kornél és Kónya Péter nem vett részt a Magyar Szolidaritás Mozgalom keddi sajtótájékoztatóján. Helyettük fekete sziluettek „jelentek meg”, amelyekre ráragasztották a tűzoltók és a hadsereg érdekvédőjének arcképét. Székely Tamás, a Vegyvédelmi Dolgozók Szakszervezetének vezetője, az MSZM másik társelnöke elmondta: erre azért volt szükség, mert a két hónappal ezelőtti zászlóbontása után országossá váló mozgalom most először fogalmazta meg kormányellenes mondanivalóját és azt, hogy Magyarország jelenlegi kormányának távoznia kell.
Először?
Azonban ismert: a két érdekvédő nem most először találkozott volna a politikával, és a kormányellenes jelszavakkal sem fukarkodtak. A 2009-ben a pártalapítást is kipróbáló (Szövetség az Egységes Magyarországért – Közbiztonság és Demokratikus Közélet Szövetsége) Árok Kornél például a Dob Köztársaság rendezvényén arról beszélt, hogy ugyan a „mai kormány legitim, csak egyfajta választási csalást követtek el, hazudtak összevissza, megvezették az embereket”. A Szolidaritás megalakulása után nem sokkal már Kónya Péter beszélt arról, hogy „ma Magyarországon tarthatatlan az a helyzet, hogy a demokratikus intézményrendszert le akarják építeni”. Sőt: a politizálás már akkor sem jelentett gondot a szakszervezetiseknek, amikor a mozgalom még meg sem alakult: nyáron az úgynevezett bohócforradalom keretében vicceskedve visszavonták a megjelent egyenruhások a Fidesz–KDNP-re leadott szavazatukat, azt viszont feltehetően akkor is komolyan gondolták, hogy az Orbán-kormány azonnali hatállyal mondjon le.
Székely Tamás és a mozgalom a jelenleg hatályos alkotmányt akarja megvédeni, mivel szerinte 2012 januárjában teljesen új Magyarország születik, ahol alkotmányos jogok szűnnek majd meg. Többek között a „zsákutcába került, teljesen kilátástalan helyzet, a munkavállalók érdekeinek semmibe vétele, vagy a nyugdíjrendszer szétverése” ellen egy petícióval és további akciókkal tiltakoznának – ezeket a másik jelen lévő társelnök, Székely Tamás ismertette. A Millával nem azonos, Egymillióan a Demokráciáért Egyesület társelnöke elmondta: terveztek egy plakátkampányt, de még nem találták meg azt a céget, amely megjelenítené a montázsukat.
Lesz még
A második akciójuk egy országos tüntetés lesz, december 17-én 17 órakor, ahol is a Szolidaritás tagjai demonstrálják majd a mozgalom létét több magyarországi nagyváros főterén, Budapesten pedig a Blaha Lujza és a Széll Kálmán téren. Kérdésünkre, hogy ehhez csatlakoznak-e majd szakszervezeti konföderációk, Székely Tamás azt felelte, a Szolidaritás nem szakszervezet, hanem az emberek akcióegysége, de a VDSZ-elnök reméli, hogy sok szakszervezeti tag ott lesz majd a megmozdulásokon. Készítenek továbbá egy klipet Bródy János „Lesz még magyar köztársaság” című dalára, amelyben a tagok egy mondatban mondják el, hogy miért szeretnek a magyar köztársaságban élni. Székely megkérte továbbá az ország lakosságát és a szórakozóhelyeket, hogy szilveszterkor a Himnusz előtt vagy után játsszák majd le ezt a klipet. Ennek szellemében közölte azt is, hogy ne dobják el irataikat, amin a Magyar Köztársaság név szerepel, mert ezekre még szükség lesz. Kiosztott sajtóanyagukban arról írnak: „Ha kell, választási pártot fogunk létrehozni. Ha kell, összefogunk a magát megújító demokratikus ellenzékkel. Egy biztos: ennek a hatalomnak mennie kell!”