A Jobbik és az MSZP július óta küzdenek egymással a legnagyobb ellenzéki párt helyéért: az aktív szavazók 17 százaléka tekinthető potenciális Jobbik-szavazónak, az MSZP-t 13 százalék, az LMP-t 7 százalék, a Gyurcsány-pártot pedig 3 százalék támogatja – áll a Nézőpont Intézet közvélemény-kutatásában.
A nemzetközi gazdasági válsággal együtt jelentkező forintgyengülés mögött spekulációs támadás áll a válaszadók 72 százaléka szerint, míg mindössze 28 százalék helyezkedik a kormány álláspontjával szembe. Az elmúlt hetek eseményei után pedig az sem lehet meglepő, hogy a válaszadók 75 százaléka szerint a jövőben is várható a fizetőeszköz elleni hasonló támadás.
A magyarok 74 százaléka hallott arról, hogy a kormány az ország gazdasági növekedésének érdekében megújítani készül kapcsolatát a Nemzetközi Valutaalappal. Az IMF-tárgyalás a válaszadók 77 százaléka szerint inkább jó az ország szempontjából, mindössze 23 százalék szerint pedig inkább rossz. Érdekes megfigyelni, hogy a radikális Jobbik szimpatizánsait kivéve minden politikai táborban egyértelműen pozitív a kormány–IMF kapcsolat megítélése (a kormánypártiak 60 százaléka, a szocialisták és az LMP-sek 57 százaléka szerint inkább jó). A felfokozott várakozásokkal is magyarázható, hogy pártszimpátiától függetlenül a tárgyalások végén a válaszadók 82 százaléka mindössze egy biztonsági tartalékról szóló megállapodást tart üdvözlendőnek, míg a hitelfelvételt 11 százalék említette.
A teljes közvélemény-kutatást a Nézőpont Intézet honlapján megtekinthetik.