Igazságosabbak és olcsóbbak az alapdíjak

Szalai Annamária, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke szerint az új pályázati rendszerben a médiaszolgáltatási alapdíjak igazságosak, kiszámíthatóak, egymással összevethetőek és a legtöbb esetben olcsóbbak, mint korábban.

WA
2011. 12. 01. 15:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Helyi Rádiók Országos Egyesületének (HEROE) 15. jubileumi közgyűlésén, csütörtökön Budapesten Szalai Annamária elmondta: a médiaszolgáltatási alapdíjak megállapításakor egységesen a vételkörzetek nagyságát, az adott terület lakossági vásárlóerejét, a médiaszolgáltatás fajtáját és terjesztési módját veszik figyelembe. Az új díjszámítási mód, a bázisdíj 25 százalékos csökkenése a mintegy 150 kereskedelmi helyi és körzeti médiaszolgáltató több mint 80 százalékának esetében kedvezőbb a korábbinál – közölte.

Az NMHH elnöke hangsúlyozta, a Médiatanács a 2010-2011-ben lejárt helyi és körzeti rádiós frekvenciákra már „az igazságos és arányos módszer” szerint megállapított alapdíjakkal írta ki a pályázatokat. Azoknak a rádióknak, amelyeknek 2012. január 1. után jár le a szerződésük, a díjak felülvizsgálatához, a műsor-szolgáltatási szerződések hatósági szerződéssé alakításához ez év végéig kell a kérelmeket benyújtaniuk – fejtette ki, hozzátéve: a hatóság a tervek szerint január végéig megköti az új szerződéseket.

Mint mondta, korábban az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) „sokszor következetlen döntései, a kereskedelmi frekvenciákért fizetendő díjak aránytalanságai, az adott-vett szolgáltatási jogosultságok, olykor kusza, szervetlen hálózatok kialakulása és a reklámpiaci helyzet megváltozása” a rádiós piac torzulásához vezettek. Ezért előnyös vételkörzetű, népszerű rádiók mentek tönkre, kisebb-nagyobb helyi rádiók hallgattak el – mutatott rá. Hozzáfűzte, a fővárosi kereskedelmi rádiók fajlagos díjai egyes esetekben lényegesen alacsonyabbak voltak, mint a legtöbb vidékié, holott a hirdetésekből jóval nagyobb bevételt érhettek el.

Védi az ügyfelet

Úgy vélte, az új pályáztatási rendszer egyik legfontosabb garanciája, hogy az eljárási rend hátterét a közigazgatási eljárásról szóló törvény adja. Míg korábban az egész eljárásra csak egyetlen határidőt írtak elő, most minden szakasznak pontos ügyintézési ideje van, ami az „ügyfelet védi, a hatóságot köti”. A jogorvoslati rendszer is részletesebbé, a pályázóknak előnyösebbé vált – jegyezte meg.

Nem volt hiábavaló a befektetés

Szalai Annamária emlékeztetett, hogy 1998 óta a helyi rádiók mintegy 5 milliárd forint pályázati támogatást kaptak működésre, rezsiköltségekre vagy műsorgyártásra. Úgy fogalmazott: „a befektetés nem volt hiábavaló”, a helyi rádiók a településeken megkerülhetetlen közösségi térként, agoraként működhetnek, színvonalas, megbízható szolgáltatást nyújtanak hallgatóiknak. Az NMHH elnöke hangoztatta, a helyi médiumok többségét „a helyi közakarat hívta életre, a helyi közösségek önkifejezésének eszközei”, a városok, falvak közösségeit jelenítik meg. Az emberek lakóhelyük híreire fokozottan kíváncsiak, és a helyi médiumok elégíthetik ki ezt az a legjobban – tette hozzá az eseményen, amelyet az MTVA támogatott.

Jónás István, a Magyar Rádió Zrt. (MR) elnöke az MTI-nek úgy nyilatkozott, az országos és a helyi rádiók között nincs versengés, hiszen alapvetően más a céljuk, más közönséghez szólnak. A helyi rádió akkor értékes és fontos, ha a szűken vett közösséghez szól, életükhöz kapcsolódik, míg az országos adókat inkább az általános jelenségek érdeklik – mutatott rá. Mint kiemelte, az MR és a helyi rádiók sorsa összefonódik, mert az MR munkatársai gyakran segédkeznek a helyi adók indulásánál.

A HEROE 1996-ban kezdte meg működését, jelenleg csaknem 60 tagja van, amelyek között Magyarország vezető helyi rádiói, a megyeszékhelyek és a főváros rádiói is megtalálhatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.