Végre felbőg a nemzeti lóerő motorja

A Nemzeti Lovas Stratégia első komoly állomása lehet a december 2-4-e között megrendezett budapesti lovas világkupa.

Gabay Balázs
2011. 12. 02. 12:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lelátóról beszűrődő fülsiketítő gyerekzsivaj még a Papp László Sportaréna sajtótermébe is behatolt, miközben Horváth László, a Nemzeti Lovas Stratégia megalkotásáért felelős miniszterelnöki megbízott hivatalosan megnyitotta 2011-es OTP Bank Lovas világkupát péntek délelőtt.

Csapjunk a lovak közé, kezdte Fehér Károly, az esemény sajtófőnöke. Végre célegyenesbe érkezett a Nemzeti Lovas Stratégia. Hogy a célszalagot átszakítjuk-e, az annak a munkacsoportnak a munkájától függ, melyet Horváth László irányít – vette át a szót Lezsák Sándor, a parlament alelnöke. A stratégia ügyében elkötelezett politikus elmondta, korábban csak szavakkal álltak a tervezet mögé a kormányok. 2011-re ez változott: a megbízott munkacsoport által felállított terv a sport- és turizmusbizottság elé került, és mára lassan össze is állt. A stratégia elkészítése örömteli, ennél is fontosabb, hogy végre a kormányprogram részévé vált – fejtette ki.

Csak a pozitívum árad belőlük

Nem tudom, látták-e azoknak a gyermekeknek az arcát az arénában, akik lovak közelébe kerültek. Elmondhatatlan örömöt sugároztak – mondta a miniszterelnöki megbízott. Harmónia, szépség, erő, lendület: csupa pozitív tartalmat hordoz a ló, ezért ha szójátékkal szeretnénk élni, azt mondhatnánk, a cél a nemzeti lóerő programjának kidolgozása – fogalmazott szellemesen Horváth László. Kifejtette: a korábbi kormányok minden alkalommal üdvözölték a lovas stratégiát, de a konkrét megvalósítás mindeddig elmaradt. A segítségnyújtásért így tehát külön köszönet jár mindenkinek, elsősorban az Orbán-kormánynak.


A megbízott elmondta: 2012. január 31-ig kell kidolgozni a stratégiát, februártól pedig kezdődhet a magvalósítás. Az ügyek szerteágazóak, így véleményem szerint a külügyminiszteren kívül talán minden tárcavezetővel egyeztetnem kell majd a tervezetet. Az egyik legfontosabb sarokpont, hogy a nemzeti köznevelésben megjelenjen a lovas kultúra oktatása – húzta alá. Ez jóval többet jelent, mint megtanítani a gyermekeket lovagolni. Meg kell ismertetni őket a lovarda világával. Kifejtette, a tervek szerint a képzéssel az általános iskola 4-6. osztályos tanulóit lehetne leginkább megfogni. A tanárképzésben tematikát kell majd felállítani, tréningezni kell az oktatókat. Ezzel párhuzamosan a lovas gazdálkodás, a lovas szolgáltatás is megindulhat felfelé.


Horváth László azt is kijelentette: Magyarországot belovagolhatóvá kell tenni, ki kell alakítani a lovas útvonalakat, illetve ezek mentén megfelelő szálláshelyeket. Ki kell építeni a barátságos környezetet ezek megteremtéséhez. Fontosnak tartotta, hogy a lovas stratégia kormányzati kezelését is egy kézben összpontosítsák.

Kellenek a csarnokok

A mai napon 14 ezer gyermeknek adatik meg, hogy közel kerüljön a lovakhoz. Látható, hogy a Papp László Sportarénán kívül nincs komoly rendezvénycsarnokunk, mely lovas események szervezéséhez alkalmas lenne. Ott van Alag, a Kincsem Park, de ez nem elég, fejleszteni kell a létesítményeket. Ha lovas nemzet kívánunk lenni, az utánpótlás biztosítása mellett az infrastruktúra kialakítása sem maradhat el, ehhez meg fogjuk tudni találni a forrásokat az állam aktív szerepvállalása mellett. Az 1000 főre jutó lovaglók száma Magyarországon hat, míg Csehországban vagy Ausztriában 12. Ahhoz, hogy valóban lovas nemzetté váljunk, változtatni kell ezen a számon. A célok egy része pénzbe kerül, a többihez inkább akarat szükségeltetik – hangoztatta a miniszterelnöki megbízott.

Kifejtette: a stratégia fontos hozadéka lehet a vidékfejlesztéshez való hozzájárulás, hiszen a lovas utak, szállások rengeteg embert vonzhatnak, ezek fenntartásához viszont komoly munkaerő szükséges majd.

Pénz, paripa, fegyver

Díjazást nem kapunk a munkáért, elég fizetséget jelent a gyermekek csillogó arca az arénában – vette át a szót Lázár Vilmos fogathajtó világbajnok, a Magyar Lovas Szövetség és a világkupa szervezőbizottságának vezetője. Ez a rendezvény is az összefogásra épül, a stratégia sem valósítható meg enélkül. Kiemelte, a 2 évvel ezelőtt elindult munkát szakterületenként feldarabolták, így kellett egy komoly anyagot elkészíteni. Lázár megragadta az alkalmat, hogy köszönetet mondjon az elvégzett munkáért. A „pénz, paripa, fegyver egy kézben” mottó mögé tavaly óta gyakorlati eredményeket tudtunk felmutatni – jelezte.

Nyugat-Európától eltérően Magyarország teljesen átlovagolható, ez hatalmas versenyelőnyt jelent a lovas turizmusban, mely kiaknázásra vár. Emellett rendelkezünk a lovas nemzet „márkanévvel”, és 8 saját lófajtával is büszkélkedhetünk. A cél, hogy egy külföldit megkérdezve az első között jusson eszébe a lovaglás, mint „nemzeti jelvény” – zárta szavait Lázár Vilmos.

A Nemzeti Lovas Stratégia a lovasszövetség honlapján olvasható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.