Szétszakadhat a Magyar Szolidaritás Mozgalom

A Magyar Szolidaritás Mozgalom hat regionális vezetőjéből három már le is mondott Árok Kornél kiléptetése miatt.

Tompos Ádám
2012. 02. 23. 16:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Komoly lavina indult meg Árok Kornél hétfői bejelentése után a Magyar Szolidaritás Mozgalomban. Az érdekvédő ugyanis úgy nyilatkozott: lemond tűzoltó szakszervezeti tisztségéről, hogy pártjával, amely a Szövetség az Egységes Magyarországért (SZEM) nevet viseli, 2014-ben indulhasson a választásokon. A távirati irodának azt mondta, hogy mivel pártja és a mozgalom céljai közösek, ezért nem tartja elképzelhetetlennek az együttműködést sem. Igen ám, de még aznap közleményt adtak ki Kónyáék, miszerint Árok pártbéli aktív szerepvállalási szándéka összeegyeztethetetlen az MSZM célkitűzéseivel, „ezért a három másik társelnök és az alapítók többségének kezdeményezésére Árok Kornél a jövőben nem tölt be tisztséget a Magyar Szolidaritás Mozgalomban”.

Kónya Péter az MNO kérdésére ezenkívül elmondta még, hogy a mozgalomban demokratikus érzelmeket valló emberekre számítanak elsősorban, de „nem akarják kizárni sem a Fidesz tagjait, sem a normálisan gondolkozó Jobbik-szimpatizánsokat”. A társelnök ugyan más pártok programjához hasonlóan nem kívánta minősíteni az Árok-féle szervezet tavalyi irányadó dolgozatát. De Kónya a konfliktus egyik okaként pont azt nevezte meg, hogy Árokék programja jelentősen eltér a Szolidaritásétól. „Akkor ön többet tud, mint én” – mondta erre Árok, aki a terveik szerint centrális erővé alakítandó SZEM Új irány című programját folyamatosan változó koncepciónak minősítette, egy nem végleges tervezetnek, amelyre majd a párt jövőbeni kongresszusa fog rábólintani. Ambícióit pedig egy olyan vízióhoz hasonlította, hogy ha az ember vesz egy lottószelvényt, attól még nem biztos, hogy ötöse is lesz.

Árok Kornél szerint cinikus volt kiléptetése kapcsán arra hivatkozni, hogy távozására azért volt szükség, mert ő tagja a SZEM-nek. Emlékeztetett, hogy ezt Kónyának már régen tudnia kellett, lévén az általa elnökölt Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetségét épp ennek a pártnak a megalapítása miatt rakták ki a Liga konföderációból, hiszen a szövetségnek tagja volt az akkor még Árok vezette Hivatásos Tűzoltók Független Szakszervezete is. A Munkások Újságának nyilatkozva Árok azt mondta: noha antidemokratikusnak tartja a döntést, de elfogadja azt. Az ATV-ben pedig arról beszélt, hogy nem érti, miért nem probléma az, hogy más társelnök vezetői pozíciót tölt be más civil szervezetben. Itt Székely Sándorra célzott, aki a Civil Kontroll – Egymillióan a Demokráciáért egyesületnek ugyancsak társelnöke. A Facebookon egyébként alakult is csoport „Árok Kornél helyett az EMD tagokat zárja ki a Szolidaritás” néven, ahol sorra fogalmazzák meg kilépési, lemondási, illetve elhagyási szándékaikat a mozgalom helyi vezetői vagy szimpatizánsai. Ároktól megtudtuk: helytálló az MTI értesülése, miszerint lemondhatnak az MSZM regionális vezetői, a hatból három már meg is tette ezt.

A tűzoltó szakszervezet korábbi vezetője kifejtette nekünk, hogy mit értett azon, hogy elmozdítása „komolyan befolyásolni fogja az MSZM március 10-ére meghirdetett Kossuth téri tömegdemonstrációját”. Úgy látja, hogy sok vidéki tagjuk azt tartja az eredeti iránynak, amit ő képviselt, így azonban már nem biztos, hogy támogatják majd a mozgalom rendezvényét. Kónya viszont úgy látja, hogy azok a problémák, amelyek miatt utcára vonulnak majd, függetlenek az MSZM személyi kérdéseitől.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.