„Teljes döbbenet az ítélet” + Videó

Április 27-én folytatódik a Cozma-gyilkosság vádlottjainak fellebbviteli eljárása. Sztojka Iván védője ügyfele felmentését vagy az első fokú döntés hatályon kívül helyezését kérte.

PR
2012. 03. 30. 12:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április 27-én folytatódik a Cozma-gyilkosság vádlottjainak fellebbviteli eljárása a Győri Ítélőtáblán – jelentette be az utolsó szó jogán megtett felszólalások után Nagy Zoltán tanácsvezető bíró pénteken. A társtettesként elkövetett testi sértésért első fokon öt év börtönre ítélt Pál Gábor az utolsó szó jogán azt mondta: nagyon sajnálja, ami történt, míg a nem jogerősen négy év börtönre ítélt Bihari Csaba arról beszélt: ő rosszkor volt rossz helyen. Megjegyezte: a történésekben minimális szerepe volt, de ő már bocsánatot kért Marian Cozma szüleitől.

A hatod- és a hetedrendű vádlott – a bűnpártolásért három év börtönre ítélt Gergely Péterné és az ennél négy hónappal rövidebb büntetéssel sújtott Antalik László – nem élt az utolsó szó jogával. Raffael Sándor elsőrendű vádlott is megszólalt a bíróságon: azt mondta, nagyon sajnálja, ami történt, senkinek nem kívánta a halálát, és nem akart gyilkos lenni.

Június negyedikén kezdődik a Fővárosi Törvényszéken az a kártérítési per, amelyet Marian Cozma családja indított – közölte jogi képviselőjük. Helmeczy László – a sportoló halála miatt a Győri Ítélőtáblán folyó másodfokú per szünetében – elmondta: vagyoni kárral kapcsolatos beadványuk még készül, nem vagyon kárigényüket azonban már kidolgozták. Ezek szerint Marian Cozma apjának és anyjának 50-50 millió forintot, két lánytestvérének 25-25 milliót kérnek megítélni. Jelezte: felívelő karrierű, világklasszis sportoló volt az áldozat, aki emellett szülei jó gyermeke, egyetlen fia volt.

Védői felszólalások

Az első fokon társtettesként elkövetett súlyos testi sértés kísérlete miatt 9 éves börtönbüntetésre ítélt Pál Gábor ügyvédjének felszólalása zárta a Cozma-gyilkosság védői felszólalásainak sorát. Lehner Béla azzal érvelve kérte ügyfele büntetésének enyhítését, hogy a férfi a diszkóban kitört verekedés során megütötte ugyan egy székkel Marian Cozmát, de nem tudott arról, hogy a sportolót előbb már megszúrták.

Megjegyezte: Pál Gábor egy „ölésre nem alkalmas tárggyal”, egy székkel ütötte meg Marian Cozmát, de annak hátán, azaz nem életfontosságú szervén. Így – érvelt az ügyvéd – a vádlott legfeljebb súlyos, nem pedig életveszélyt okozó testi sértésben marasztalható el, ezért pedig rövidebb tartamú börtönbüntetés kiszabását kérte. Mészáros Tamás ügyész jelezte: nem kíván válasszal élni a védői felszólalások során elhangzottakkal kapcsolatban.

„Nem követte el”

Mindezek előtt Szikinger István, a nem jogerősen 20 évi fegyházbüntetésre ítélt Sztojka Iván védője a harmadrendű vádlottal kapcsolatban elmondta: „Sztojka Iván ezt a cselekményt nem követhette el, nem volt meg az ő cselekvősége úgy, ahogy az a tényállásban le van írva”, így fel kell menteni, hiszen „érdemleges bizonyíték nem szól amellett, hogy ő bármiféle cselekményt elkövetett”. Szavai szerint a bántalmazás során lehetett akarategység a vádlottak között, de semmilyen adalék nem utal arra, hogy ez az emberölés esetében fennállt volna. Mint fogalmazott: „teljes döbbenet az elsőfokú ítélet”. Az ügyvéd úgy vélekedett: elfogultan kezelte az ügyet a rendőrség, az ügyészség és a bíróság is, és ha új eljárás indul, azt Veszprémtől a lehető legtávolabb kellene lefolytatni.

Mint azt megírtuk: április végén hirdet másodfokú, jogerős ítéletet a Marian Cozma megölésében való részvétellel vádoltak perében a Győri Ítélőtábla.

A Cozma-gyilkosság első- és másodrendű vádlottját, Raffael Sándort és Németh Győzőt életfogytig tartó fegyházra ítélte korábban a Veszprém Megyei Bíróság. Sztojka Iván, a harmadrendű vádlott 20 év fegyházbüntetést kapott. Az elsőfokú ítélet szerint Pál Gábor negyed- és Bihari Csaba ötödrendű vádlott bűnös társtettesként elkövetett testi sértés bűntettének kísérletében, ezért előbbinek öt, míg az utóbbinak négy évet kell börtönben töltenie. Gergely Péterné hatodrendű és Antalik László hetedrendű vádlottat kétrendbeli bűnpártolás miatt társtettesként vonta felelősségre a bíróság; az asszonyt háromévi, a férfit 2 év 8 hónapi börtönre ítélte nem jogerősen.

Marian Cozmát, az MKB Veszprém és a román kézilabda-válogatott tagját 2009. február 8-án hajnalban gyilkolták meg a veszprémi Patrióta lokál előtt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.