Jövő héten zárul le a Hende indította vizsgálat

A vizsgálat célja, hogy kiderüljön, jogszerűen adott-e át a minisztérium előző vezetése 2006-ban különféle tömegoszlató fegyvereket a rendőrségnek.

WL
2012. 05. 16. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap szerdán azt írta: a hamarosan lezáruló részletes vizsgálat szerint a honvédség törvénytelenül adott a 2006 októberi tömegoszlatáshoz gránátokat, gránátvetőket, valamint egy barikád felszámolására alkalmas teherautót.

A HM szerdán az MTI érdeklődésére azt közölte, hogy a vizsgálat jövő heti lezárultáig nem kívánnak nyilatkozni az ügyben.

Az MSZP a Magyar Nemzet és a Magyar Hírlap cikkeire reagálva az MTI-hez eljuttatott közleményében tudatta: „a valóság az, hogy a rendőrség egy még 2003-ban kötött együttműködési szerződés alapján, amelyet a honvédség részéről Fodor Lajos mostani közigazgatási államtitkár mint vezérkari főnök írt alá, a Honvédség Műveleti Központjához fordult azzal a kéréssel, hogy a honvédség kézi könnygáz alkalmazásához alkalmas eszközöket és nem fegyvereket, lőszert adjon át. A volt katonai vezetők közlése szerint mindez nem október 23-án, hanem korábban történt, amit egyébként később a rendőrség visszaszolgáltatott.”

Hozzátették: Szekeres Imre volt honvédelmi miniszter korábbi nyilatkozataiban már kijelentette, hogy maradéktalanul bízik a volt katonai vezetőkben, és meg van arról győződve arról, hogy az alkotmánynak és a törvényeknek megfelelően jártak el minden esetben.

Dankó István, a HM jogi és igazgatási ügyekért felelős helyettes államtitkára, a vizsgálattal megbízott vezető az Inforádióban szerdán azt mondta: a honvédség és a rendőrség közötti megállapodás csak a szakmai együttműködést és a közös kiképzések keretszabályit tartalmazza. „Ez egyértelműen nem tartalmaz olyan rendelkezéseket, amelyek alapján át lehetett volna adni fegyverzeti eszközöket a Magyar Honvédség rendszeresített eszközeiből bármely más állami szervezetnek vagy magánszemélynek” – hangsúlyozta. A helyettes államtitkár rámutatott: az akkor hatályos honvédségi törvény is tiltotta az ilyen fegyverek átadását. A honvédségi törvény kétharmados, tehát egy egyszerű, szervezetek közötti megállapodás nem írhatja felül – fűzte hozzá a helyettes államtitkár.

Az MTI március 22-én számolt be arról, hogy Hende Csaba honvédelmi miniszter Juhász Ferenc szocialista országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére adott válaszában azt közölte: a honvédségtől kapott tömegoszlatásra alkalmas eszközöket a rendőrség 2006 őszén; a kérdés kapcsán a honvédelmi miniszter vizsgálatot rendelt el.

Az Országgyűlés honlapján megjelent dokumentumok szerint Juhász Ferenc azt kérdezte a tárca vezetőjétől, hogy valóban a honvédség töltötte-e fel a rendőrség készleteit. A 2002 májusa és 2006 júniusa között honvédelmi miniszteri posztot betöltő Juhász Ferenc az írásbeli kérdésben – a Magyar Nemzetben március 5-én megjelent, Völgyesi Miklós nyugalmazott büntetőbíróval készült interjúra hivatkozva – felidézte azt a kijelentést, hogy „a rendőrök olyan sok lőszert használtak fel a polgári lakosság megfélemlítésére 2006. október 23-án, hogy a készleteiket a honvédségnek kellett feltöltenie”.

Hende Csaba válasza úgy szólt: „2006. október 23-án a Rendészeti Biztonsági Szolgálat az MH HAEK Fegyverzettechnikai Raktártól 593 darab 40 mm-es (93 db KHT, 450 db KAZ, 50 db NHT) gránátot és 9 darab 40 mm-es DT gránátvetőt vett át az MH Támogató Ezred objektumában. Az átadás jogi alapjai egyelőre tisztázatlanok.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.