Ki tudhatott erről Gyurcsány Ferencen kívül?

A Fidesz arra szólítja fel Gyurcsány Ferencet, hogy vádaskodás és fenyegetőzés helyett végre tisztázza magát gyanús szakdolgozata ügyében – közölte Selmeczi Gabriella.

tt
2012. 05. 16. 13:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közleményében Selmeczi Gabriella arra hívja fel a figyelmet, hogy Pécsi Tudományegyetem megállapítása szerint Gyurcsány Ferenc szakdolgozata már 2000 előtt eltűnt, és ha igaza van az exkormányfőnek abban, hogy az eltűnés bűncselekmény következménye, akkor a tettes nyilvánvalóan olyan ember, aki már akkor tudhatta, hogy közéleti szerepre készül. „Ki tudhatott erről Gyurcsány Ferencen kívül?” – teszi fel a kérdést a Fidesz szóvivője.

Selmeczi Gabriella hangsúlyozza: a Pécsi Tudományegyetem hivatalosan megállapította, hogy Gyurcsány Ferenc szakdolgozatának bírálatában szereplő szöveg- és szövegrészlet-kritikák oldalszámra vonatkozó utalásai oldalszám szerinti egyezést mutatnak Rozs Szabolcs négy évvel korábbi, azonos című dolgozatával, viszont sem megerősíteni sem cáfolni nem tudta az egyetem rektora a plágiumgyanút a dolgozat hiányában.

A Fidesz szóvivője szerint emellett tény az is, hogy Rozs Szabolcs a kérdéses időszakban Gyurcsány Ferenc rokonságához tartozott, és hogy Gyurcsány Ferenc eddig csupán a „bolond lettem volna nem felhasználni” választ adta ezekre a véletlennek aligha nevezhető egybeesésekre.

A Gyurcsány-szakdolgozat-ügy eddig ismert részletei

Az egykori pécsi KISZ-titkár felsőoktatási tanulmányai azután kerültek a figyelem középpontjába, hogy a Hír Televízió Célpont című műsora kiderítette: első szakdolgozatának címe és bírálata megegyezik korábbi sógorának diplomamunkájával.

Ezt követően Facebook-bejegyzésében Gyurcsány azt állította, 1984-ben azért ezt a témát választotta, mert akkori felesége szüleinek balatonfüredi családi házában sok anyagot talált a környék szőlészetéről és borászatáról. Az exsógor ugyanakkor a Célpontnak már másnap hazugságnak titulálta a volt kormányfő állítását. A Hír TV április 29-én azt mutatta be: a bírálat alapján rekonstruált 35 oldalas Gyurcsány-dolgozat majdnem minden ponton egyezik a volt sógoráéval.

Gyurcsány múlt hét csütörtökön azt mondta, hamarosan nyilatkozik, miután kiderült, a pécsi egyetemen megtalálták volt sógora szakdolgozatát. A volt kormányfő ezt azóta sem kommentálta, pedig korábban azzal védekezett: Rozs Szabolcs értekezését valaki az ő ellopott dolgozata alapján, utólag állította össze.

A Hír TV Célpont című műsorának a kijelölt pécsi iskola volt igazgatója azt mondta: Gyurcsány nem teljesítette a tanítási gyakorlatát.

A Magyar Nemzet a birtokába került dokumentumra hivatkozva azt írta: párttársa diplomáztatta le a későbbi kormányfőt, aki az MSZMP egyik jegyzőkönyvének tanúsága szerint „a mozgalmi munkában megtalálta személyisége kiteljesedésének lehetőségeit”. Klinghammer István akadémikus, az ELTE korábbi rektora az üggyel kapcsolatban úgy reagált: nem elfogadható Gyurcsány Ferenctől az, hogy nem emlékszik a diplomaszerzés részleteire.

Közokirat-hamisítás gyanúját veti fel Gyurcsány Ferenc diplomaügye – nyilatkozta az ügyről a Hír TV Rájátszás című műsorában Gellér Balázs, az ELTE Állam- és Jogtudományi Karának docense.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.