Navracsics százmilliárdokról beszélt

A Nemzetgazdasági Minisztérium egyszerű állam programja keretében bürokráciaellenes lépésekkel százmilliárd forintot takarított meg.

NT
2012. 05. 18. 14:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A közigazgatásban és az önkormányzati szférában takarékossági lépésekkel, intézmény-összevonásokkal az elmúlt két évben további, közel háromszázmilliárd forint megtakarítást értünk el” – tette hozzá a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium vezetője a szekszárdi kormányablakban tartott sajtótájékoztatón.

Mint mondta, a minisztériumok deregulációs (szabályokat egyszerűsítő) lépéseit összehangoló bizottság a vállalkozók beszámolási és elszámolási kötelezettségeit próbálja meg egyszerűbbé tenni.

A miniszter a 2013. január 1-jétől megalakuló járásokkal kapcsolatos kérdésre elmondta: terveik szerint a járások területét nem a most végszavazásra váró törvény szabályozza majd. Ennek az az oka, hogy ne kelljen törvényt módosítani akkor, ha egy település járást szeretne váltani. Szavai szerint még viták folynak arról, hogy a járási hivatalokat közigazgatási szakemberek vagy politikusok vezessék.

„A mi álláspontunk ebben a kérdésben tiszta; én azt szeretném, hogy összeférhetetlen legyen a járási hivatalvezetői és az országgyűlési képviselői pozíció, ahogyan a kormánymegbízotti megbízatás is az lesz 2014-től” – mondta a tárca vezetője.

Navracsics Tibor ezt követően a Magyar Vállalkozói Szalon rendezvényén azt mondta: a jó állam létrehozását 2010-ben nem abban a hitben határozták meg célként, hogy 2014-ben jó állam lesz Magyarországon. „Sőt abban sem vagyok biztos, hogy 2018-ban kijelenthetjük, hogy jó állam van” – tette hozzá.

Megjegyezte: a magyar politika legnagyobb problémája a kiszámíthatóság hiánya, és ezen nem segített a 2010 után időszak sem. „2010 és 2012 között intenzív átalakulási időszakot éltünk át, az intézményi átalakulás példa nélküli, de szükséges volt” – mondta.

A régiók szerepével kapcsolatos kérdésre válaszolva a miniszter kifejtette: a jelenlegi régiók túl nagy egységek az „érzékeny tervezésre”, az uniós források elosztásának megyei szintre helyezése a kis tájegységekre érzékenyebb rendszert eredményez majd 2014 után.

Jogerősen lezárt ügyekben fogalmilag is kizárt nyomást gyakorolni az igazságszolgáltatásra – olvasható Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszternek a Magyar Helsinki Bizottság nyílt levelére írt válaszában.

A Helsinki bizottság értelmezése szerint a végrehajtó hatalom kísérelt meg nyomást gyakorolni a bírói karra, amikor az igazságügyi miniszter levélben azzal fordult a Kúria elnökéhez, hogy intézkedjék a bírósági gyakorlat társadalmi elvárásokhoz igazítása érdekében.

Navracsics Tibor válaszában az olvasható, hogy „miniszterként felelős vagyok az igazságszolgáltatást érintő kormányzati feladatok elvégzéséért, így többek között a büntető anyagi jogi szabályok Országgyűlés elé terjesztéséért, így ha azt tapasztalom, hogy ezen szabályok gyakorlatban való megvalósulása során nem töltik be megfelelően a céljukat, úgy erkölcsi kötelességemnek érzem jelezni ezt azon személy felé, akinek az alaptörvényből eredően kötelessége a jogalkalmazás egységének biztosítása, nevezetesen a Kúria elnöke részére”.

Mint emlékeztetett: az alaptörvény szerint a Kúria biztosítja a bíróságok jogalkalmazásának egységét. A bíróságok szervezetéről szóló törvény tartalmazza részletesen azokat a szabályokat, amelyek alapján a Kúria ezt a jogát gyakorolja, illetve ezt a kötelezettségét teljesíti. Ennek keretében a Kúria jogerősen befejezett ügyekben joggyakorlat elemzést folytat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.