Vízválasztóhoz értek Orbánék, most minden eldőlhet

Amit a jobboldalon elterveznek, azt a baloldallal ellentétben általában meg is csinálják.

Kovács András
2012. 05. 16. 21:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hétfőn tette le hivatalos miniszteri esküjét. Korábban derült ki, hogy öt feladat, a társadalmi felzárkózás, a társadalmi és civil kapcsolatok fejlesztése, az egyházakkal való kapcsolattartás koordinációja, a nemzetiségpolitika és a romák társadalmi integrációja került át a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) vezetőjétől az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) irányítójához.

A ciklus félidejében történt kormányzati személycserék mellett kevesebb figyelem fordítódott eddig a kormányzati szervezetrendszerben bekövetkezett változásra, holott ennek súlya meghaladja a személyzeti politikában bekövetkezett változások jelentőségét – hívja föl a figyelmet legfrissebb elemzésében Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ vezetője. Az elemző rámutatott arra, hogy Balog Magyar Nemzetnek adott interjújából az derült ki, hogy a „kis kormány” folytatja azt a hagyományt, amit a jobboldal még az első Orbán-kormány idején teremtett meg: szervezetileg nagyfokú koncentrációt hajt végre, s az új intézményeken keresztül igyekszik érvényt szerezni ideológiájának és értékrendjének.

Nem tudtak érvényt szerezni

„Nem azt állítom, hogy itt merőben jobboldali témáról van szó; a balliberális oldal is törekedett a maga kormányzati ciklusaiban szervezeti koncentrációra és változtatásokra, azonban feltűnik, hogy az elmúlt nyolc év kormányai mennyire kevéssé tudtak ilyen irányú átszervezéseket végrehajtani, s még kevésbé ideológiai-értékrendi prioritásoknak érvényt szerezni. Bármiképpen is vélekedünk az Orbán-kormány kétéves teljesítményéről, feltűnő ez a különbség, s meg kell hagynunk: amit a jobboldalon elterveznek, azt általában meg is csinálják” – fogalmazott Csizmadia.

Az elemző szerint erre az eltervezettségre utal Balognak az a megjegyzése, miszerint az elmúlt két évnek volt egy nyilvánvaló és a most kezdődő szakasztól merőben különböző feladata. Az első két év amolyan „alapozásként” értelmeződik a miniszter számára, ami nem több, mint a célhoz vezető úton az eszközök felhalmozása – tette hozzá. Csizmadia úgy látja, Balog interjúja épp arról szól, hogy a mai kormány számára most jön a vízválasztó, most fog eldőlni, maga választotta céljaihoz közelebb tud-e kerülni.

Cél a társadalmi kohézió erősítése

A Méltányosság vezetője úgy látja, hogy a célokhoz többek között úgy lehet közelebb kerülni, hogy – a részérdekek folyamatos sérelme ellenére – „rábeszéli” a társadalmat az összesség érdekében történő állampolgári áldozatvállalásra, de ez még egyetlen kormánynak sem sikerült eddig. „Bármilyen furcsán is hangzik a mostani hangulatban, de a Gyurcsány- és a Bajnai-kormány is szerette volna növelni a társadalmi áldozatvállalást, vagy másképpen: a társadalmi kohéziót, de esélyük sem volt rá.” A Fidesz-kormány – kétharmados többségével – viszont úgy érzi, hogy egyenesen erre kapta a felhatalmazást, nem a jogállam feletti őrködésre, sőt ellenkezőleg: a jogállam eszközként való felhasználásával a társadalmi összetartozás megteremtésére – fejtette ki a Csizmadia.

„Ha e kormány működése által Magyarországon egy jottányival is nő a belső integráció (mint a demokratikus minőség egy fontos indikátora), akkor ez a kormányzás már nem is annyira ártalmas, mint ahogyan ellenfelei mondják. Ha viszont a Fidesz minden buzgalma kimerül a szervezeti koncentrációban, s nem hoz átütő eredményt a társadalom dimenziójában, éppúgy vereségre van ítélve (csak más okból), mint elődei” – állapította meg a politikai szakértő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.