Font Sándor (Fidesz) szerint ma Magyarországon drámai a helyzet, mivel a 62 ezer hektáros termőterület éppen fedezi a hazai borfogyasztást. Szerinte a 2014-től újranyíló uniós támogatások kihasználásával és újabb területek termővé tételével meg lehetne szüntetni a borimportot. Hozzátette: komoly problémát jelent például az olcsó olasz borok magyar forgalomba hozása.
A kormánypárti politikus fontosnak nevezte azt is, hogy a hegyközségekhez kerülnek vissza a telepítési és nyilvántartási jogok. Kiemelte, hogy a kormány ezzel az előző kabinet döntését csinálja vissza ugyanúgy, mint a kutatóintézetek esetében, amelyet az előző kormány a felsőoktatási intézmények felügyelete alá adott. Hangsúlyozta azt is: az EU 93 ezer hektárt engedélyez Magyarországnak, ha ezt az ország kihasználná, akkor nem lenne szükség importra, sőt tekintélyes mértékű exportot is tudna realizálni a borászat.
A minőségre kell fektetni a hangsúlyt
Tiffán Zsolt (Fidesz) arról beszélt, hogy az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent a magyar szőlőterület, pedig korábban Németországgal és Franciaországgal együtt európai nagyhatalom volt Magyarország. A mindössze 62 ezer hektáros terület miatt „nem engedhetjük meg azt a luxust, hogy műveletlen területek maradjanak” – szögezte le a kormánypárti képviselő. A politikus amellett is érvelt, hogy a mennyiség mellett elsősorban a minőségre kell fektetni a hangsúlyt, ezért jobban kell az országon belül támogatni a magasabb minőségű borokat adó, elsősorban hegyvidéki területeket, mert ma már a magyar borok mennyiségben nem tudnak lépést tartani az európai versenytársakkal, de minőségben igen.
Czerván György agrárgazdálkodásért felelős államtitkár a vitában elhangzottakra reagálva megköszönte a „békés, jó szándékú” észrevételeket. Az olasz importborokkal kapcsolatban leszögezte: az illetékes hatóság megszüntette az ebben érintett három céget, és komoly pénzbírságot is kiszabott rájuk. Az uniós támogatásokról szólva az államtitkár is kiemelte a támogatások mihamarabbi lehívását a termőterületek növelése érdekében. Úgy fogalmazott: ez a törvényjavaslat egy első, nagyon jó lépés a bor- és szőlőtermelés szabályozásának javítása felé.
Vízgazdálkodási törvény módosítása
Az államtitkár szerint a vízgazdálkodási törvény módosításáról szóló törvényjavaslat mezőgazdasági termelés esetén a termálvíz visszatáplálási kötelezettségének felfüggesztését hosszabbítja meg 2015. június 30-áig. Ez azt jelenti, hogy a termálvíz energiáját használó magyar fóliás és üvegházi kertészetek számára kérelemre engedélyezik, hogy visszasajtolási kötelezettség nélkül, kizárólag energiahasznosítás céljából termeljék ki a termálvizet a mezőgazdasági termelés területén.
Mint Czerván mondta, a hagyományos energiahordozók magas árszínvonala mellett nem kifizetődő a fóliás és üvegházi meleghajtatásos zöldség- és gyümölcstermesztés, viszont a geotermikus energia felhasználásával biztosítani lehet a kertészetek gazdaságos működését és fennmaradását.
Félmilliárdot adnának fideszes képviselők a diósgyőri stadion fejlesztésére
Négyszázkilencvenmillió forintot biztosítana a diósgyőri stadion fejlesztésére a jövő évi költségvetésben két fideszes képviselő. A 2010-ben egyaránt Miskolcon egyéni mandátumot szerző Sebestyén László és Zsiga Marcell módosító indítványát azzal indokolta, hogy noha a Diósgyőri VTK stadionja a leglátogatottabb az országban, a létesítmény állaga mára vészesen leromlott, sőt a déli oldalon életveszélyes néhány szektor állapota.
A fejlesztéssel – amely 2013 végéig elkészülhetne – a déli szektorokat elbontanák, helyettük új lelátót építenének, korszerűsítenék a vizesblokkot és új eredményjelzőt szereznének be, így a diósgyőri stadion nemzetközi mérkőzések és koncertek megrendezésére is alkalmassá válhatna – írták a kormánypárti képviselők indítványukban, amely egyébként az első módosító javaslat a jövő évi költségvetési törvényhez.
A csaknem félmilliárd forintot a politikusok az Emberi Erőforrások Minisztériumának költségvetésében a Nemzeti Sportközpontok beruházásaira elkülönített összegből csoportosítanák át. A kormány költségvetési javaslatában a budapesti Puskás Ferenc Stadion felújításának elkezdésére és a debreceni stadion rekonstrukciójának folytatására szerepel elkülönített összeg.
A büdzsé általános vitáját jövő héten folytatja le az Országgyűlés.