A Veszprémi Bányakapitányság kedden közölte, hogy a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. teljesítette a vörösiszap-tározók kiporzásának megszüntetésére vonatkozó előírásokat, és az átszakadt tízes tározó lefedetlen területein felületnedvesítő rendszert üzemeltet.
Tili Károly, az iszapkatasztrófa sújtotta település független polgármestere csütörtökön azt mondta, örömmel értesültek róla, hogy a bányakapitány határozott fellépése eredményes volt. Hozzátette: erős észak-északnyugati szélben derül ki majd igazán, mennyire hordja el a szél a port a tározók felszínéről. Megjegyezte, hogy kicsit szkeptikus a kiépített pormentesítési rendszer működésével kapcsolatban, mert a teherautók közlekedési útvonala ugyanúgy porzik, mint eddig.
Varga József, a vörösiszap-katasztrófa károsultjait tömörítő Esélyt az Életre a Vörösiszap Után nevű egyesület szóvivője örömmel nyugtázta, hogy a tározók kiporzása nem olyan mértékű, mint korábban. Az iszapkárosultak érdekvédelmi egyesülete szerint láthatóan csökkent a légszennyezettség a térségben, korábban a legkisebb légmozgás is hatalmas port kavart a fedetlen iszapkazetták felületén. Hozzátette azonban ő is, hogy igazán nagy szélben lesz majd látható, hogy mennyire eredményes a lefedés. Megjegyezte: a vörösiszap-tározók porzását végleg megakadályozó földborítás határidejéről nincs információjuk.
A zöldhatóság a közeli Lőrintepusztára telepített mérőrendszer segítségével folyamatosan figyeli a levegő porkoncentrációját, amely az állomás adatai szerint jelenleg az egészségügyi határérték alatt van.
A Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt – az ügyben folyó büntetőper vádirata nyolc ember halálát köti össze közvetlenül a vörösiszapömléssel –, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.