A Kereskedelmi és Vendéglátó Vállalkozók Somogy Megyei Érdekképviseletének (KISOSZ) turisztikai szezonnyitó fórumán szerdán, Balatonszárszón felszólaló kisvállalkozók életszerűtlennek és a nyugati gyakorlattól eltérőnek tartják azt a rendelkezést, amely szerint dohányozni csak az üzletek bejáratától 5 méterre lehet. Túl magasnak tartják a büntetést, amely extrém esetben kétmillió forintra is rúghat, ez pedig véleményük szerint tönkretehet egy-egy vállalkozást.
Móring József Attila, a rendezvényen részt vevő somogyi országgyűlési képviselő (KDNP) vállalta, hogy közreműködik a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosításának kezdeményezésében.
A közel száz vállalkozó részvételével megtartott balatoni fórumon Kertész Rezső, a KISOSZ ügyvezető társelnöke beszámolt arról, hogy a Somogyban található 14 dél-balatoni településen az elmúlt öt évben 25 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek és 8 százalékkal a vendéglátó egységek száma. Vannak, akik még nem zártak be, de kényszerből már szüneteltetik vállalkozásukat.
A csökkenő üzletszám ellenére hiány mutatkozik szakképzett munkaerőből, hiszen a vendéglátóipari szakmunkások már az elmúlt években nyugaton vállaltak munkát. Korábban legalább a szezonra visszatértek, de manapság már ez is egyre kevésbé jellemző – fogalmazott a szervezet vezetője.
A vállalkozók sérelmezték azt is, hogy nem tudnak SZÉP-kártya-elfogadóhelyekké válni, mivel a bankok a kevés rendelkezésre álló készülék miatt nem hajlandóak kihelyezni hat hónapnál rövidebb ideig nyitva tartó egységekbe mobil elfogadó terminált, 110 ezer forint pedig aránytalanul magas költség a készülék megvásárlására. Az Erzsébet-utalvánnyal kapcsolatban azt szeretnék elérni a KISOSZ tagjai, hogy ne kerüljenek hátrányba a jutalékfizetési kedvezményt kapó áruházláncokhoz képest, és kaphassanak ők is 3 százalékos kedvezményt a kártya forgalma után fizetendő jelenlegi, 6 százalék plusz áfát kitevő költségekből.
A dél-balatoni kiskereskedők és vendéglátósok kezdeményezni kívánják azt is, hogy tartós rossz idő, vagyis „időjárás-kár” esetén – az agrárvállalkozókhoz hasonlóan – őket is megillesse bizonyos kártérítés, hiszen három viharos főszezoni hétvége már több kisvállalkozást veszteségessé tehet.
A KISOSZ országgyűlési képviselőkhöz és az illetékes államigazgatási szervezetekhez fordul azzal a kéréssel is, hogy állami ösztönzővel csökkentsék a kis üzletek szezonális alkalmazottainak járulékát, hogy az üzletek felvehessenek újabb dolgozókat.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.