Az ENSZ-közgyűlés határozata alapján 1988 óta tartják június 26-án a kábítószer-fogyasztás elleni küzdelem nemzetközi napját, ezzel is felhíva a figyelmet a drogfogyasztás veszélyeire és a drogkereskedelem elleni harc fontosságára. A világszervezet közgyűlésének döntése alapján a tagállamok nemzeti kábítószer-ellenes programot dolgoztak ki. Az a céljuk az volt, hogy 2008-ra az illegális kábítószer-fogyasztás világviszonylatban 50 százalékkal csökkenjen, de ez sajnos nem valósult meg.
A droggal kapcsolatba kerülő emberek száma világszerte nő, mintegy 200 millióan fogyasztanak kábítószereket. Az Európai Unió ugyan haladást ért el a kábítószer használatának és kereskedelmének visszaszorításában, de becslések szerint még mindig 25-30 millió európai fogyaszt valamilyen tiltott drogot, a leggyakrabban kannabiszszármazékot. Ráadásul megduplázódott az európai kokainfogyasztók száma az utóbbi évtizedben, számukat négymillióra becsülik.
Fontos az iskolai megelőzés
Magyarországon – felmérések szerint – a felnőtt lakosság 11 százaléka használt már valamilyen tiltott szert. A drogok kipróbálásának ideje hazánkban jellemzően a középiskolás évekre tehető, így a szakemberek az iskolai prevencióra helyezik a hangsúlyt.
Az új szintetikus kábítószerek, közöttük az úgynevezett dizájnerdrogok az utóbbi két-három évben elárasztották a magyar feketepiacot, visszaszorításukra az idén hoztak rendeletet. Folyamatban van nemzeti drogstratégia kidolgozása is, várhatóan az év második felében kerülhet az Országgyűlés elé.
Ma van a kábítószer-ellenes világnap, ebből az alkalomból több programot szerveznek; Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere kitüntetéseket és szakmai elismeréseket ad át.
Az ENSZ-közgyűlés határozata alapján 1988 óta tartják június 26-án a kábítószer-fogyasztás elleni küzdelem nemzetközi napját, hogy ezzel is felhívják a figyelmet a drogfogyasztás veszélyeire és a drogkereskedelem elleni harc fontosságára.
A világszervezet közgyűlésének döntése alapján a tagállamok nemzeti kábítószer-ellenes programot dolgoztak ki. Az a cél azonban, hogy 2008-ra az illegális kábítószer-fogyasztás világviszonylatban 50 százalékkal csökkenjen, nem valósult meg.
A droggal kapcsolatba kerülő emberek száma világszerte nő, mintegy 200 millióan fogyasztanak illegális kábítószereket. Az Európai Unió ugyan haladást ért el a kábítószer használatának és kereskedelmének visszaszorításában, de becslések szerint még mindig 25-30 millió európai fogyaszt valamilyen tiltott drogot, a leggyakrabban kannabiszszármazékot.
Az európai kokainfogyasztók száma az utóbbi évtizedben megduplázódott, számukat négymillióra becsülik.
Magyarországon – felmérések szerint – a felnőtt lakosság 11 százaléka használt már valamilyen tiltott szert. A drogok kipróbálásának ideje hazánkban jellemzően a középiskolás évekre tehető, így a szakemberek az iskolai prevencióra helyezik a hangsúlyt.
Az új szintetikus kábítószerek, közöttük az úgynevezett dizájner drogok az utóbbi két–három évben elárasztották a magyar feketepiacot, visszaszorításukra az idén hoztak rendeletet.
Folyamatban van nemzeti drogstratégia kidolgozása, várhatóan az év második felében kerülhet az Országgyűlés elé.