Mátrai: Mintha a kommunizmus lehelete köszönne vissza

Az alkotmányügyi bizottság általános vitára alkalmasnak találta a vörös csillag önkényuralmi jelképként való megnevezéséről szóló jelentést.

MD
2012. 06. 11. 12:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiszely Katalin, az EU-s és nemzetközi igazságügyi együttműködésért felelős helyettes államtitkár az ügy előzményeit ismertetve felidézte: Fratanolo János egy 2004. május 1-jei pécsi szakszervezeti rendezvényen ötágú vörös csillagot viselt, majd nyilatkozott a helyi televíziónak, így a kitűzőt a nézők is láthatták. Emiatt 2007-ben büntetőeljárás indult ellene, és megrovásban részesítették. Fratanolo azonban a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, amely jogsértőnek minősítette az elítélését, és a magyar államot arra kötelezte, hogy négyezer euró kártérítést, továbbá kétezer-négyszáz euró perköltséget fizessen 2012. június 8-áig.

A Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter által benyújtott határozati javaslattal ugyanakkor az Országgyűlés állást foglalna amellett, hogy a vöröscsillag-használat tilalmáról szóló tényállást a demokratikus társadalom védelme és az emberi méltóság tiszteletben tartása által vezérelt elvek szerint, valamint Magyarország történelmi múltjára és alkotmányos berendezkedésére tekintettel alkották meg, így a parlament nem ért egyet a strasbourgi bíróság ítéletének végrehajtásával. Az igazságügyi tárca indoklása szerint a bíróság olyan tényállás alkalmazása miatt marasztalta el Magyarországot, amely korábban már kiállta az Alkotmánybíróság próbáját, hiszen az Ab egy 2000-ben hozott határozatában alkotmányosnak minősítette, ezért – Magyarország történelmi múltjára is tekintettel – indokolt a szabályozás fenntartása.

Eltérő pártállás, eltérő vélemény

A fideszes Mátrai Márta az ügy kapcsán úgy fogalmazott: 22 évvel a rendszerváltás után még mindig kísért a múlt. Szerinte a strasbourgi bíróság ítéletében „mintha a kommunizmus lehelete köszönne vissza”. Úgy vélte, akik az ítéletet megfogalmazták, azoknak fogalmuk sincs arról, mi történt Magyarországon a XX. században.

Az MSZP-s Bárándy Gergely Magyarország nemzetközi kötelezettségeit hangsúlyozva az ügy jogi megoldását sürgette. Szerinte meghatározott célhoz, mások emberi méltóságának megsértéséhez kellene kötni az önkényuralmi jelképek használatát. Szerinte azt a személyt kell büntetni, aki horogkeresztet tűz ki egy zsinagóga előtt, azt viszont nem, aki ugyanezt egy zártkörű neonáci rendezvényen használja. Az LMP-s Schiffer András ugyanakkor az egész tiltott önkényuralmi jelképekről szóló szabályozást – mint mondta – kukába dobná, mert szerinte nem a jelképek tilalma a megoldás.

Kiszely Katalin személyes véleményét megfogalmazva szükségesnek nevezte a tiltott önkényuralmi jelképekről szóló tényállás fenntartását. „Negyven évet töltöttem diktatúrában, és ez engem megviselt” – mondta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.