Nyílt ellenségeskedés folyik a végrehajtói szakmában

Amíg érdekeltté lehet tenni a végrehajtót a hitelek bedőlésében, addig nem lesz változás a kilakoltatások terén.

PR
2012. 06. 16. 5:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Valaha végrehajtójelöltként dolgozott, tagja volt a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamarának, párja pedig ma is végrehajtó. Tavaly mégis létrehozták a Magyar Végrehajtók Országos Egyesületét, amely tulajdonképpen a kamara egyes tagjai ellen harcol. Miért volt szükség erre a szervezetre?
– Nem kizárólag a kamara egyes tagjaival szemben lépünk fel jogi eszközökkel, bár az kétségtelen, hogy a legtöbb problémánk a szakmabeliekkel van. Minimális elvárás a bajba jutott devizahitelesek, közműtartozást felhalmozó emberek részéről, hogy azok a végrehajtók, akik az ügyükben eljárnak, betartsák a jogszabályokat. Itt ugyanis emberi életekről van szó: egyre gyakrabban hallunk öngyilkosságról vagy öngyilkossággal, robbantással fenyegetőző adósról, ezért nem mindegy, hogy a végrehajtók hogyan végzik feladatukat. Az országban csaknem kétszáz önálló bírósági végrehajtó teljesít szolgálatot, és körülbelül tíz százalékuk nem a jogszabályok szerint jár el. Ellenük különböző eljárások vannak folyamatban. Úgy éreztük, muszáj felemelni a szavunkat a visszaélések ellen.

– Mivel vádolják ezeket a végrehajtókat?
– Főként okirat-hamisítással és hivatali visszaéléssel.

– Ez a gyakorlatban mit takar?
– Például hogy meg sem tartották az adott árverést, vagyis a róla készült árverési jegyzőkönyv, azaz maga a közokirat tartalma nem valós. Más esetben kiderült: úgy adott el ingatlant a végrehajtó, hogy nem is járt benne. Ez pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy a végrehajtás egyik – talán a legfontosabb – alapelvét, a fokozatosságot betartsa a végrehajtó az eljárás során, hiszen ha nem foglal le esetleg értékesíthető ingóságot, hanem egyből az ingatlant árverezi el, akkor az adósnak esélye sem lesz elkerülni a kilakoltatást. A végrehajtónak kötelessége leltárba venni az ingatlanban lévő értékeket, hiszen lehet, hogy egy televízió, számítógép vagy étkezőgarnitúra lefoglalásával és elárverezésével kiegyenlíthető a tartozás. Főként abban az esetben, ha csupán néhány százezer forintos közműtartozásról van szó. Az ingatlanárverés csak a legvégső megoldás lehet. Ezenfelül sajnos olyan végrehajtó is van, akit kényszerítéssel vagy sikkasztással vádolnak.

A teljes interjút a Magyar Nemzet június 16-ai számában olvashatja.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.