Ösztöndíjprogramot indít a kormány

A Szász Pál egykori erdélyi országgyűlési képviselő nevét viselő programról szóló megállapodást szerdán írták alá Budapesten.

TK
2012. 06. 06. 18:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár újságírók előtt elmondta: a havi ötvenezer forintos ösztöndíjban 25-en részesülhetnek majd. Tízen Erdélyből, öten Felvidékről, hárman-hárman Vajdaságból és Kárpátaljáról, két-két hallgató pedig Szlovéniából és Horvátországból nyerheti el a támogatást. A hallgatókat év közben neves fővárosi ügyvédek segítik, tutorálják majd. A képzési témák a gazdasági és polgári jog általános részét ölelik fel. Már az első megkezdett tanév előtt is lehet jelentkezni az ösztöndíjra, s minden évben újra kell majd pályázni. A helyettes államtitkár jelezte: a pályázati felhívás június közepén jelenik meg a Bethlen Gábor alap honlapján.

Lélfai Koppány, a Bethlen Gábor Alap vezérigazgatója kérdésre válaszul elmondta: a pályázatra olyan külhoni magyar fiatalok jelentkezhetnek, akik az adott ország felsőoktatási intézményében folytatják tanulmányaikat, a magyarországi állandó lakóhely kizáró ok.

Répás Zsuzsanna elmondta, abban szeretnének segítséget nyújtani a külhoni magyar joghallgatóknak, hogy tapasztalatokat szerezzenek, és olyan képességeket tudjanak elsajátítani, amelyek segítik későbbi munkájukat. Hozzátette: ezzel az adott külhoni magyar közösség is nyer, hiszen olyan szakemberek állnak rendelkezésükre, akik elkötelezettek a nemzeti kérdések iránt, jól beszélik magyar és az érintett ország szaknyelvét, és mindkét államban tapasztalatokkal rendelkeznek.

Gál András Levente kormánybiztos úgy fogalmazott: Szász Pál kitűnő jogász és kitűnő magyar volt, aki Trianon után is, amikor „átsuhant felette a közigazgatási határ”, megmaradt magyarnak. Felidézte, hogy az első Orbán-kormány idején volt már hasonló program egy évig. Az abban részt vevő jogászok ma már az erdélyi fejlesztéseket segítik. Bíznak benne, hogy a mostani program hasonlóan eredményes lesz – jegyezte meg.

Réti László, a Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke elmondta: a kamara feladata lesz, hogy a képzés szakmai hátterének megteremtésében közreműködjön. Jelezte: hagyományosan jó kapcsolatokat ápolnak a szomszéd országok kamaráival. A program hathatósan illeszkedik a magyar ügyvéddiplomáciába is. Kifejtette, a programba bekapcsolódó irodák széles körű tapasztalatokkal rendelkeznek egyetemisták, gyakornokok integrálásában, felkészítésében.

Szász Pál 1910-től a magyar parlamentben a magyarigeni választókerület országgyűlési képviselője volt, Tisza István legközvetlenebb munkatársai közé tartozott. 1933-ban a Bethlen Kollégium főgondnokává választották, 1936-ban az Erdélyi Magyar Gazdasági Egyesület elnöke lett. Vidéki gazdatanfolyamokat indított, saját költségén tehetséges falusi fiatalokat külföldi tanulmányútra küldött, Csombardon Kós Károly tervei alapján gazdasági iskolát épített fel. A bécsi döntés után a magára maradó dél-erdélyi magyarság segítségére sietett. 1951 nyarán letartóztatták, és a Márton Áron-perben nyolc évi börtönre ítélték, 1954-ben az Ocnele Mari-i börtönben hunyt el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.