Puccsra készültek a kormány ellen?

Nevetséges a balliberális politikai oldal diktatúrát kiáltó állítása, mivel az alkotmányos intézmények egyáltalán nem gyengültek 2010 óta.

Kovács András
2012. 06. 27. 18:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tóth Gy. László elmondta, a világ újrafelosztása zajlik, bár 1989-ben megszűnt a kétpólusú világrend, de nagyot tévedtek azok, akik szerint véget ért az emberiség történelme az Egyesült Államok dominanciájával. Mára köztudott, hogy új nagyhatalmak (Brazília, Törökország, Kína, India) léptek a színre, ezt a helyzetet pedig korábban elképzelni sem lehetett – tette hozzá a politológus. Magyarország beszorulhat két nagyhatalom közé (Németország, Oroszország), amely a történelemben már többször is megtörtént – hangsúlyozta. Tóth Gy. az Orbán-kormány részéről jó lépésnek tartja a keleti nyitást, hosszabb távú céljaink érdekében Oroszországgal, Törökországgal, Kínával és Indiával kell jó kapcsolatokat kiépíteni.

Megváltoznak a gazdaság alapjai

„Ki merem jelenteni, hogy számtalan olyan ok-okozati összefüggés van, amely szerint meg akarták puccsolni az Orbán-kormányt.” Tóth Gy. eme kijelentését arra alapozta, hogy 2010 őszétől több olyan külföldi nyilatkozat hangzott el, amely egyértelműen ebbe az irányba mutatott, de túl nagy volt a mostani kormány támogatottsága, ezért nem lehetett elmozdítani a miniszterelnököt.

A két éve folytatott magyar gazdaságpolitika lényege, hogy a nemzetközi nagyvállalatokat megpróbálja bevonni a közteherviselésbe – hangsúlyozta Lentner Csaba. A közgazdász szerint ezekkel az intézkedésekkel, valamint az állam aktív gazdaságszabályozó szerepével kijelölte a kereteket a kabinet. Ha az IMF tanácsait megfogadtuk volna, akkor nem adóztathattuk volna meg a bankokat, a távközlési cégeket – vélekedett.

Többségi modell

Lentner rámutatott, hogy az EU vált a világ legsérülékenyebb gazdasági térségévé, míg az ázsiai és az amerikai kontinens lényegesen jobban teljesít. Úgy látja, Nyugat-Európa amerikai gazdasági beintegrálása már megkezdődött, ahol az állam szabályozó szerepe jelentősen megerősödött. „A világgazdasági versenyt nem az Európiai Unió diktálja.”

Zárug Péter Farkas szerint a hazai konfliktusok legfontosabb eleme, hogy milyen rendszer épül az Orbán-kormány alatt. Közpolitikai értelemben a kétharmados többség úgy értelmezi a helyzetét, hogy eljött az a pillanat, amikor egy rendszerváltó pártot hatalmaztak föl arra, hogy valamit csináljon a hazai demokráciával – tette hozzá a politológus.

A szakértő úgy látja, egy többségi demokráciamodell jött létre hazánkban, amelyet az ellenzék a „diktatúra kiépülésének” nevezett. A politológus rámutatott arra, hogy az alkotmányos intézmények több esetben szembefordultak a kormány intézkedéseivel, így nevetséges azt állítani, hogy diktatúra épülne hazánkban.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.