Répássy: A tettel arányos legyen a büntetés

Az új büntető törvénykönyvvel szemben az egyik legfontosabb elvárás a szigorúság, de fontos szempont a közérthetőség és a következetesség is – mondta Répássy Róbert.

WL
2012. 06. 08. 21:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Répássy Róbert elmondta: a jövő évben életbe lépő új büntető törvénykönyvvel (Btk.) szemben az is elvárás, hogy belső büntetési rendszere arányos legyen, vagyis „a tettel arányos legyen a büntetés”.

Utalt arra, hogy a jelenlegi törvénytervezet sok szakmai és civil egyeztetésen, vitán keresztül jutott el eddig. A szakmai viták egybeesnek a közvélemény vitáival – tette hozzá.

Az államtitkár utalt arra a szakmai kritikára, mely szerint az új Btk. szűkíti a bíró mérlegelésének a lehetőségét. Ezt tudatos döntésnek nevezte, melyhez véleménye szerint a törvényalkotónak joga van. Példaként nevezte meg az ittas járművezetést, mely az új Btk. szerint minden esetben különböző idejű járművezetéstől eltiltást von majd maga után.

Répássy Róbert hangsúlyozta: az új jogszabálynak meg kell erősítenie a kiszolgáltatott polgárok védelmét.

A Nemzeti Fórum tagjai előtt tartott előadásában az államtitkár kitért a tervezet vitát kiváltó pontjaira is. Mint mondta, vita tárgya, hogy lehet-e az élet kioltásával védekezni, ha a támadó nem biztos, hogy az életemre tör. „Úgy gondoljuk, ne a védekezőnek kelljen mérlegelni, ha éjjel, felfegyverkezve vagy fegyveresen támadják meg, hanem a támadó viselje a kockázatot” – szögezte le.

Hangsúlyozta azonban: továbbra sem szeretnék, ha minden szabad lenne, mert az a támadókat még agresszívabbá tenné.

A 14 évesnél fiatalabb gyerekeket bíróság elé állítani emberölés, valamint élet elleni erőszak esetén lehet az új Btk. szerint. A „ne ölj” parancsát 12 éves korban is ismerni kell – mondta a politikus, hozzátéve, hogy természetesen pszichológiai vizsgálat után javítóintézeti nevelésre lehet büntetni maximálisan 4 év időtartamra.

A halálbüntetés kérdésével kapcsolatban kiemelte: a 48 európai állam közül egyedül Fehéroroszországban alkalmazzák, de az országot nem is vették fel az Európa Tanácsba. A nemzetközi egyezmények tiltása mellett a bírói tévedés lehetőségét is figyelembe kell venni álláspontja szerint. Utalt arra, hogy a móri bakrablásért először elítélt férfit már kivégezték volna. A javaslat nem pártolja visszaállítani a halálbüntetést – fűzte hozzá.

Újdonságnak nevezte az új Btk.-ban azt, ha a gyermekek sérelmére követnek el szexuális bűncselekményt, a sértett 23 éves koráig feljelentést tehet.

Nem lesz könnyű bizonyítani, de nem hagyjuk, hogy abban a hitben éljen valaki, hogy a gyerek kinövi az ellene elkövetett bűnt – mondta Répássy, hozzátéve, hogy a meghosszabbított elévülési szabálynak prevenciós hatása lesz.

Újdonság lesz a termőföld jogellenes megszerzésének tilalma – az új törvény nemcsak az eladót és a vevőt, hanem a szerződést elkészítő ügyvédeket is bünteti. Hozzátette: a zsebszerződéses viszonyok felszámolására jövő nyárig van lehetőség, mert az új Btk. életbe lépése után 5 évig terjedő börtönnel lesz büntethető.

Répássy Róbert több új tényállás bevezetéséről is szólt: az offshore tevékenység büntethetőségét, valamint az egészségügyi termékek hamisításának büntethetőségét is újdonságnak nevezte. Végezetül elmondta, hogy az úgynevezett „gárdatevékenység” a jövőben is bűncselekmény maradna.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.