Szócska Miklós kiemelte: az új rendszerben minden állampolgárról minden ellátási típusban gondoskodni fognak. Lehet, hogy bizonyos típusú ellátások – például a szemészet – fekvőbeteg-formája megszűnik, de onnan kezdve egynapos sebészeti, illetve járóbeteg-ellátásban folytatódik az ellátás, tette hozzá.
Az államtitkár kitért arra, hogy hamarosan megindulhat az onkológiai ellátórendszer fejlesztésének második része is. Kiemelte: az egészségügy újraszervezésében július elseje nem a végállapotot jelenti, hanem a kezdetet. Ezt követően az év hátralévő részében megtanulják az új rendszert, az esetleges hibákat korrigálják – mondta.
Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint az egészségügy működésképtelenségét eredményezné, ha az ágazatot érintené a 62 évnél idősebb orvosok kötelező nyugdíjaztatása. Az m1 A Lényeg című műsorában Rácz Jenő vasárnap kifejtette: jelenleg mintegy 30 ezer orvosból csaknem 4 ezer dolgozik 65 éves kora felett is, többen közülük 70 évnél is idősebbek. Ha 62 éves kornál húzzák meg a határt, akkor mintegy 5 ezer orvost veszítenének el egyik pillanatról a másikra. Emellett évente mintegy ezer orvos távozik az országból, a szakmából, ezzel az intézkedéssel tehát körülbelül 6 ezer orvost vennének ki a rendszerből – mutatott rá. A Magyar Kórházszövetség elnöke szerint így ez az intézkedés az egészségügyben nem végrehajtható.
Július elsejétől új struktúra szerint működik a magyar egészségügy. Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) júniusban több hónapos, egyeztetésekkel kísért folyamatot lezárva hozta meg határozatait arról, hogy az egyes egészségügyi szolgáltatók július elsejétől milyen kapacitásokkal és milyen területi ellátási kötelezettséggel vesznek részt a fekvőbeteg-szakellátásban. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) erről szóló közleményében kiemelte: a július elsején hatályba lépő új egészségügyi struktúrában oly módon határozták meg az egészségügyi szolgáltatók területi ellátási kötelezettségeit, hogy nem lesz lefedetlen térség az országban.
Hozzátették: a betegeknek elsősorban továbbra is háziorvosukat kell felkeresniük, akik a beutalási rend ismeretében a megfelelő intézménybe tudják majd irányítani őket.