A szaktárca ismertetése szerint az afganisztáni NATO-műveletekben összesen megközelítőleg 340 magyar katona vesz részt, közülük körülbelül 180 fő dolgozik a Tartományi Újjáépítő Csoportban (PRT), több mint 50-en a Magyar–amerikai Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoportban (OMLT) és szintén 50-en egyéni beosztásokban teljesítenek szolgálatot. További mintegy 60 katona dolgozik a közép-ázsiai országban még egyebek mellett a Légi Kiképzéstámogató Csoportnál, a Légi Tanácsadó Csoportnál, a Különleges Műveleti Csoportnál és a Nemzeti Támogató Elemnél.
Koszovó a második helyen
A honvédség második legnagyobb kontingense a koszovói, amelyben közel 200 magyar katona vesz részt, Bosznia-Hercegovinában pedig több mint 160-an teljesítenek szolgálatot – fűzték hozzá.
A Honvédelmi Minisztérium közlése szerint néhány katonájuk Kongóban, Ugandában és Grúziában is dolgozik mint tanácsadó, kiképző és megfigyelő, de az ő összesített létszámuk alig több mint 10 fő. Magyar katonák vannak még Nyugat-Szaharában (7 fő), Libanonban (4 fő) és Cipruson (80 fő), valamint a Sínai-félszigeten (26 katona és 16 rendőr).
Magyar misszió
Magyarország és a Magyar Honvédség (MH) a jövőben új módon vállal új szerepet az afganisztáni NATO-műveletekben – ismertette a kormány döntését a honvédelmi miniszter csütörtökön Budapesten. Hende Csaba elmondta, az MH 2013 márciusában kivonja PRT-kontingensét Baglán tartományból, valamint ezzel egy időben befejezi a tartományi fejlesztési tevékenységét is, ugyanakkor a NATO felkérésre idén október 1-jétől 6 hónapon keresztül a Magyar Honvédség látja el 230 katonával a kabuli nemzetközi repülőtér katonai védelmét.
„Az afganisztáni misszióban való részvétel nemzetközi elismerést és presztízst szerzett Magyarországnak, és a nemzeti érdekeinket szolgálja – mondta korábban Hende Csaba. – A cél, hogy a magyarok olyan fejlesztéseket végezzenek el, olyan infrastruktúrát hagyjanak maguk mögött, mellyel komolyan javíthatják az afgánok életfeltételeit a NATO-csapatok kivonulását követően.”
A Magyar Honvédség tartományi újjáépítési csoportja 2004 augusztusában látott munkához a Kabulhoz közeli Camp Julien táborban. A könnyű gyalogszázadnak a járőrözést, az objektumvédelmet, a kutatás-mentést és a konvojok kísérését szabták feladatul. 2006-tól a magyar misszió vette át a NATO bagláni székhelyű tartományi és újjáépítési csoportjának irányítását.
Áprilisban az atlanti szövetség védelmi és külügyminiszterei megállapodtak arról, hogy 2014 után harcoló erők nem lesznek Afganisztánban. A brüsszeli tanácskozáson a tagállamok megegyeztek a 2014-ig zajló rendezés egyes állomásaiban. Májusban a chicagói NATO-konferencián Orbán Viktor miniszterelnök méltatta az afganisztáni magyar erők munkáját. „A magyar katonák nagyszerűen teljesítettek, széles körű elismerést harcoltak ki Magyarországnak” – hangsúlyozta.