Hende Csaba elmondta: a döntés értelmében az MH 2013 márciusában kivonja tartományi újjáépítési csoport-kontingensét Afganisztán Baghlan tartományából, valamint ezzel egy időben befejezi tartományi fejlesztési tevékenységét is, ugyanakkor a NATO felkérésére idén október 1-jétől 6 hónapon keresztül a Magyar Honvédség látja el 230 katonával a kabuli nemzetközi repülőtér katonai védelmét.
Magyarország a szerepvállalás oldalán
Hende Csaba hangsúlyozta: Magyarország változatlanul támogatja a NATO afganisztáni szerepvállalását, azonban a nemzetközi folyamatoknak megfelelően – a NATO-csapatok 2014-ben vonulnak ki az ázsiai országból – jelentősen átalakítja a részvételét a műveletekben. A miniszter megerősítette, hogy a kormány döntése értelmében októbertől átmenetileg nő a magyar részvétel az afganisztáni NATO-műveletekben, 2013 tavaszától azonban jelentősen csökken.
Ismertette: a baghlani tartományi újjáépítő csoport 6 éve működik. Ezalatt a magyar katonák 387 oktatási projektben vettek részt, 8 általános iskolát építettek, 12-t pedig bővítettek vagy felújítottak; 9 kórházat hoztak létre, 13 járóbeteg-ellátót fejlesztettek vagy építettek meg, 41 kutat fúrtak, 16 kilométer vízvezetéket hoztak létre, 54 kilométer utat építettek és újítottak fel, 72 300 homokzsák felhasználásával 2,8 kilométer árvízvédelmi védvonalat emeltek, 329 tonna élelmiszert és 20 ezer takarót, sátrat és kályhát osztottak szét a rászorulóknak, valamint 10 kilométernyi elektromos hálózat kiépítettségét javították.
Megtisztelő feladatot kapott a magyar honvédség
Hende Csaba ismertette: a kabuli nemzetközi repülőtér védelmét októbertől fogja ellátni a Magyar Honvédség, ami „rendkívül megtisztelő” feladatnak számít. A szakminiszter elmondta azt is: a magyar-amerikai műveleti összekötő és tanácsadó csoport létszáma 2013 tavaszán csökken, feladatköre átalakul és átteszi székhelyét Mazar-e Sharifba.
A szakminiszter elmondta azt is: a magyar–amerikai műveleti összekötő és tanácsadó csoport létszáma 2013 tavaszán 56 főre csökken, feladatköre átalakul és átteszi székhelyét Mazar-e Sharifba. A kormány végül döntött arról is, hogy a két helikopteres légimentor-csoport mandátumát meghosszabbítja 2013. május 31-ig, illetve szeptember 1-jéig.
Hende Csaba hangsúlyozta: a magyar részvétel átalakításáról az elvi döntés már a májusi chicagói NATO-találkozón megszületett az afgán fél, a NATO-csapatok vezetése és Magyarország között. Kérdésre válaszolva a honvédelmi miniszter elmondta: a magyar szerepvállalás eddig évente átlagosan 10-12 milliárd forintjába került a magyar államnak, amely azonban 2013 tavaszától jelentősen csökken majd.
Hangsúlyozta azt is, hogy a honvédség 2014 után is vállal majd tanácsadói és kiképzői feladatokat Afganisztánban, valamint korábbi vállalásának megfelelően 2015-től három éven át évente 500 ezer dollárral támogatja az afgán haderő megújulását.
Misszió magyar módra
A külföldi misszióban való részvétel nemzetközi elismerést és presztízst szerzett Magyarországnak és a nemzeti érdekeinket szolgálja – mondta korábban Hende Csaba. Hazánk jelenleg egyébként 340 katonát állomásoztat Afganisztánban az afganisztáni nemzetközi haderő (ISAF) részeként. A cél, hogy olyan fejlesztéseket végezzenek el, olyan infrastruktúrát hagyjanak maguk mögött, mellyel komolyan javíthatják az afgánok életfeltételeit a NATO-csapatok kivonulását követően.
A Magyar Honvédség tartományi újjáépítési csoportja (PRT) 2004 augusztusában látott munkához a Kabulhoz közeli Camp Julien táborban. A könnyű gyalogszázadnak a járőrözést, az objektumvédelmet, a kutatás-mentést és a konvojok kísérését szabták feladatul. 2006-tól a magyar misszió vette át a NATO bagláni székhelyű tartományi és újjáépítési csoportjának irányítását.
Áprilisban az atlanti szövetség védelmi és külügyminiszterei megállapodtak arról, hogy 2014 után harcoló erők nem lesznek Afganisztánban. A brüsszeli tanácskozáson a tagállamok megegyeztek a 2014-ig zajló rendezés egyes állomásaiban. Májusban a chicagói NATO-konferencián Orbán Viktor miniszterelnök méltatta az afganisztáni magyar erők munkáját. „A magyar katonák nagyszerűen teljesítettek, széles körű elismerést harcoltak ki Magyarországnak” – hangsúlyozta akkor.
Kiemelt jelentőségű akció
A magyar katonák szakértelmének köszönheti életét csaknem 1500 ember, ők hatástalanították ugyanis július elején azt a robbanószerkezetet, amelyet egy tartálykocsira szereltek fel Afganisztánban. A magyar kontingens parancsnoka és a gyors reagálású magyar erők – megerősítve a magyar tűzszerészekkel – azonnal a helyszínre siettek, és az afgán hatóságokkal közösen biztosították a környéket – mondta az akciót követően Hende Csaba a Hír Televíziónak.